MİRAÇ KANDİLİ VE ÖNEMİ

0

 

 

       Miraç, Peygamber Efendimizin bir gece Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa‘ya, oradan da Yüce Allah’ın huzuruna vardığı, içerisinde pek çok hikmet ve sırların bulunduğu mübarek bir yolculuğun adıdır. 

 

   Bu yolculuk, varlık aleminde, semanın katmanlarında olduğu kadar, Allah’a ulaşmak ona kul olmak, yeryüzünün halifesi olmak için kat etmesi gereken yolu görmek isteyenlere de bir ışık bir yol olması bakımından da çok önemlidir Bu anlamda Miraç, insanın manevi yolculuk da yükselişinin ifadesidir.

 Miraç Kandili‘nde yapılan ibadetle kötülük ve çirkinliklerden arınıldığını hepimiz göreceğiz ve hissedeceğiz ki duygu ve düşüncelerimiz değişecektir.

“Sevgili Peygamberimizin Miraç’ından ilham alarak bireyin, toplumun ve topyekun insanlığın her türlü ayıp, çirkin, hata, vebal ve günahı geride bırakarak manevi yükselişi üzerinde de düşünmek zorundayız. Bunun da yolu, fani hevesler peşinde ömür tüketmek yerine hayatın geçiciliğini gerçekten fark edip Allah’a dönmekten, O’nun rızasına uygun bir hayat sürmekten, geride insanlık için yararlı işler bırakmaktan, bilgiyi, teknolojiyi ve her türlü maddi gücü ahlakla buluşturmaktan geçer. O halde bizler Müslüman olarak ahlakımıza ve imanımıza zarar vereçek davranışlardan sakınmalıyız, kur’anı kerimin bildirdiği ilahi ikaza kulak verip Resulullahın hayat tarzını örnek almalıyız. bu bizim hem dünyada ve hem de ahirette  mutlu olmamızı sağlayacaktır.

 Ayrıca şu anda mübarek üç aylar içindeyiz, Ramazanın müjdecisi olan kandilleri idrak ediyoruz. Bunlar kendimizi kontrol etmemiz için vesile olmalıdır. İnancımıza ve insanımıza zarar verecek kin, nefret, hasedi bertaraf edip yerine kardeşliği, merhameti, sevgiyi yerleştirmeliyiz. Zararlı alışkanlıklar ve zararlı arkadaşlıklardan sakınmalıyız. Bu mübarek gecede Yüce Mevla’ya açılan ellerin ve yapılan duaların, bütün İslam aleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, insanlığın hidayetine vesile olmasını, bütün dünyada hak ihlallerinin sona ermesini, acı ve göz yaşının, şiddet, terör ve umutsuzluğun yerini kalıcı bir huzur ve barışın almasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.

 

                   Hüseyin AYTAŞ

                                                                                                                                       Müftü vekili 

                               M.R.K Cami İmam-Hatibi

Yorum Ekle