Amasya İtimat

MEYVE BAHÇELERİNDE DON TEHLİKESİ!..

Haber: Ahmet Şimşek

Mart ayının son günlerinde, ilçemiz ve köylerinde kar yağışı etkili oldu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nun uyarılarının ardından Karadeniz’de kuvvetli yağış, yağmurla karışık kar yağışı ve sıcaklığın 230 rakımlı Taşova’da bile sıfırın altına düştü ve önce karla karışık yağmur kara dönüştü.

Karadeniz’in orta ve yüksek kesimlerinde etkili olan kar yağışının ardından meyve bahçeleri beyaz örtüyle kaplandı. Üreticiler, zirai don tehlikesine karşı endişeli. Alpaslan beldesinde kiraz üreticiliği yapan Necmettin Celep’ten aldığımız bilgilere göre; ”Kar yağışı ve don çiçeklere zarar verebilir. Meyve üretiminde rekolte düşebilir, yine de Allah’tan ümit kesilmez” dedi.

Meyve ağaçları, havaların sıcak gitmesinden dolayı çiçek açmıştı. Havaların soğuk gitmesi ve kar yağışı nedeniyle meyve çiçekleri donma ve yanma tehlikesi geçiriyor. Çiftçilerimiz meyve bahçelerindeki çiçeklerin üzerine yağan karın üretimi düşüreceği endişesi içerisindeler. İlçemiz merkez ve düşük rakımlı köylerde Erik, kayısı, şeftali ve er kirazlar çiçek açmıştı. Zamansız yağan kar kartpostallık görüntülere dönüşürken, kar yağışı ve don meyvelere zarar verme ihtimaline karşı endişelere sebep oluyor.
05amasyam-05 Kültür, Haber, Magazin 2023

Yorum Ekle