Kutsal’a saygısızlık cahilliktir! Zümrüt Aysun Caba

İsveç’te, yeryüzünde bilinen semavi dinlerin en sonuncusu olan İslam dininin Kutsal Kitabı olan Kur’an-ı Kerim, bir parti lideri tarafından göstere göstere yakılmıştır. Daha üstünden iki gün bile geçmeden bu kez Hollanda’da, yine bir grup lideri tarafından, yine göstere göstere Kur’an-ı Kerim yırtılmıştır.

Şimdi bir Müslüman olarak Kur’an-ı Kerim’in tüm alemleri yaratan Allah tarafından gönderildiğini ve O’nun koruması altında olduğunu tabii ki biliyorum. Allah dinini korur. Bunun en güzel örneği Kur’an’da yer alan Fil suresinde geçer. Sûrede fil ordusu ile ilgili hikaye anlatılmaktadır. Kâbe’yi yıkmak isteyen Yemen’in genel valisi Ebrehe’nin fillerle Mekke’ye hücumunu, sonuçta beklemedikleri bir şekilde yok olup gitmelerini konu edinmiştir.

Kur’an-ı Kerim, Fil Suresi ( 105. Sure) şöyle der;

Bismillahirrahmanirrahim

1 – Görmedin mi Rabb’in fil sahiplerine ne yaptı?
2 – Onların tuzaklarını boşa çıkarmadı mı?
3 – Üzerlerine sürü sürü kuşlar gönderdi.
4 – Onlara çamurdan sertleşmiş taşlar atıyorlardı.
5 – Ve onları, yenilmiş ekin yaprağı gibi yaptık.

Yine de sinirlendim, kızdım hatta en önemlisi yadırgadım.

Yadırgadım çünkü kendilerini medeni olarak lanse eden bir toplumda yetişmiş bu iki insanın ve tabii ki ardıllarının bu devirde bu kadar cahilce bir davranış sergilemesi bana çok ama çok abes geldi.

Ne demek milyonlarca inananı bulunan bir topluluğun Kutsalına hakaret etmek. Hatta yetinmeyip onların Kutsal gördüğü kitabı yakmak, yırtmak… Hangi devirde yaşıyoruz? Hiç müslüman görmemişler mi? Hiç mi bu kitabı okumamışlar? Okumadan bir kitap hakkında nasıl fikir yürütebilirsin? Bilmediğin bir şeye nasıl karşı olabilirsin?

Mantık almıyor. Yani bu insanlar cahil hem de kara cahil.

Allah ıslah etsin…

Zümrüt Aysun Caba
24 Ocak 2023

Yorum Ekle