Kırtorun Siyah Sarımsak Nedir? Ne İşe Yarar, Faydaları, Kullananlar, Yorumlar

Kırtorun Siyah Sarımsak Nedir?

Siyah sarımsak elde etmesi zor ve zahmetli bir sarımsak çeşididir. Normal sarımsağa uygulanan bir yöntem sayesinde üretilen siyah sarımsak, adı üzerinde siyah renktedir ve tatlı bir tadı vardır. Bütün sarımsak başlarına Maillard Reaksiyonu yönteminin uygulanması ile elde edilen kırtorun siyah sarımsak, haftalar boyunca işlemden geçmektedir. Değişken seviyelerde ısı ve neme maruz bırakılan sarımsaklar, uzun süren işlemlerin ardından siyah rengini almaktadır.

Sarımsakların Maillard Reaksiyonu yöntemiyle siyahlaştırılmasının sebebi, normal sarımsağa göre besin kaynağı açısından yaklaşık 10 kat daha zengin olmasıdır. Beyaz olan renginin haftalar süren işlemden sonra siyaha dönüştüğü sarımsak, ayrıca keskin olan kokusunu kaybederek hafif bir füme kokusuna sahip olur. Sarımsak, faydasının bilinmesine rağmen yaydığı ağız kokusu nedeniyle çok fazla tüketilmek istenmeyen bir ürün olmuştur.

Kırtorun siyah sarımsak ise Maillard Reaksiyonu sonrası daha hoş bir kokuya sahip olur. Reaksiyon sırasında sarımsağa keskin kokusunu veren alliin ve allicin maddeleri, Cysteine maddesine dönüşerek sarımsağın keskin kokusunu hoş bir kokuya çevirmektedir. Böylece koku sorunundan kurtulan sarımsak, daha kolay tüketilir bir ürün haline gelmiştir.

Resmi Satış Sitesinden Kapıda Ödeme Güvencesi ve Ücretsiz Kargo Fırsatı ile Kırtorun Siyah Sarımsak Siparişi Vermek İstiyorsanız, Buraya Tıklayabilirsiniz

Kırtorun Siyah Sarımsak Nerede Kullanılır?

Dünyanın en kaliteli sarımsakları Türkiye’de Kastamonu ilinin Taşköprü ilçesinde yetişmektedir. Son yıllarda yaşanan maliyet artışı ve ürün miktarını artırma isteği Çin tohumlarına olan rağbeti artırmıştır. Bu sebeple üretimi azalan Taşköprü sarımsağı farklı bir amaç için kullanılır olmuştur. 10 bin yılı aşkın bir süredir üretimi yapılan ve genetiği korunan Taşköprü sarımsakları, özenle seçilerek siyah sarımsağa dönüştürülür. Yüzde 100 doğal yöntemler kullanılarak üretilen siyah sarımsaklar, dünyanın en zengin besin değerine sahip sarımsağı olarak bilinmektedir.

Kırtorun siyah sarımsak, ülkemizde son yıllarda adını duyuran bir üründür. Dünya üzerinde ise uzun yıllardır Asya mutfağında yer almaktadır. Ayrıca Güney Kore’de alternatif tıp alanında birçok kez kullanılan siyah sarımsak, ismini Avrupa ve Amerika topraklarına kadar duyurmuştur. Avrupa ve Amerika kıtalarında mutfak malzemesi olarak kullanılan siyah sarımsak ezilmiş ve karamelize halde paket içinde satılmaktadır. Siyah sarımsağın kötü kokusu olmaması sebebiyle, tat vermek amacıyla salata ve yemeklerin üzerine katıldığı görülmektedir.

Kırtorun Siyah Sarımsak Nasıl Üretilir?

Kırtorun siyah sarımsak aslında bir sarımsak çeşidi değildir. Normal sarımsağın işlem görmüş halidir. Ülkemizde özellikle Taşköprü’de topraktan hasat edilen normal beyaz sarımsaktan elde edilir. Maillard Reaksiyonu uygulanarak elde edilen siyah sarımsak, bu uygulama sırasında belirli seviyede ısıya maruz bırakılmaktadır. Haftalarca belirli bir seviyedeki nem ve ısıda Maillard Reaksiyonunun tamamlanması beklenir. Haftalarca sürebilen bekleyişin ardından, beyaz olan sarımsağın dişleri kararmaktadır. Reaksiyon sadede sarımsağın rengini değiştirmekle kalmaz aynı zamanda tatlı bir tada sahip olmasını sağlar. Kokusu ile tadı güzelleşen ve rengi siyaha dönüşen sarımsak, ayrıca besin değeri açısından çok daha verimli hale gelmektedir.

Resmi Satış Sitesinden Kapıda Ödeme Güvencesi ve Ücretsiz Kargo Fırsatı ile Kırtorun Siyah Sarımsak Siparişi Vermek İstiyorsanız, Buraya Tıklayabilirsiniz

Kırtorun Siyah Sarımsak Ne İşe Yarar?

Kırtorun siyah sarımsak normal sarımsağın Maillard reaksiyonu uygulanması ile elde edilir.  Bir nevi yaşlandırılmış sarımsak olan siyah sarımsağın keskin kokusu yoktur. Normal sarımsağa göre siyah sarımsağın içerisinde çok daha fazla faydalı madde yer almaktadır. Siyah sarımsağın Taoist mitolojisisinde insanlara ölümsüzlük verdiği düşünülmektedir. Sarımsağın ana vatanı olan Orta Asya’da, yüksek besin değerinden faydalanmak için üretilen siyah sarımsak birçok kültürde farklı amaçlar için yoğun olarak kullanılmaktadır.

Normal sarımsağa göre besin değeri oldukça yüksek olan siyah sarımsağın, insan sağlığına çok önemli faydaları bulunmaktadır. Günlük beslenme açısından önemli olan birçok besin kaynağını bünyesinde barındıran siyah sarımsak, alternatif tıp uzmanları tarafından sıkça tavsiye edilmektedir. Protein, vitamin, lif, yağ, mineral maddeler, enzimler, organik asitler açısından oldukça zengin olan siyah sarımsağın içerisinde özel kükürtlü bileşikler yer almaktadır. Siyah sarımsağın bu özel kükürtlü bileşikler sayesinde oldukça önemli faydaları bulunmaktadır.

Kırtorun siyah sarımsakta yer alan bileşikler, kolesterolün düşmesine ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine fayda sağlar. Kandaki yağ oranını düşürmeye yarayan siyah sarımsak kalp sağlığı açısından da oldukça etkilidir. Kansere karşı koruyucu etkisi bulunan siyah sarımsak, beyaz sarımsağa göre çok daha fazla antioksidan içermektedir. Bu sayede vücuda zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlayan siyah sarımsak ayrıca obezite ile mücadelede kullanılmaktadır. İnsan sağlığı açısından birçok yararı olan siyah sarımsak, uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Resmi Satış Sitesinden Kapıda Ödeme Güvencesi ve Ücretsiz Kargo Fırsatı ile Kırtorun Siyah Sarımsak Siparişi Vermek İstiyorsanız, Buraya Tıklayabilirsiniz

Kırtorun Siyah Sarımsağın Besin İçeriği

Siyah sarımsak, içerisinde bulunan besin değerleri açısından beyaz sarımsaktan çok daha zengindir. Beyaz sarımsak içerisinde bulunan protein, su, lif, enerji, karbonhidrat, ham yağ, aminoasit, vitamin, fosfor, sodyum, kalsiyum, çinko, magnezyum, potasyum, bakır, mangan ve demir insan sağlığı açısından çok önemli faydası olan besin değerleridir. Normal sarımsakta bulunan bu besin değerleri, siyah sarımsakta çok daha fazlasıyla yer almaktadır. Siyah sarımsak, normal sarımsağa göre yaklaşık 10 kat daha zengin besin değerine sahiptir.

Kırtorun Siyah Sarımsak Faydaları, Yararları

Besin kaynağı açısından oldukça zengin olan siyah sarımsağın insan sağlığına çok önemli faydaları vardır. Kırtorun siyah sarımsağın insan sağlığına yararları;

 • Siyah sarımsak, bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğe sahiptir.
 • Hücreleri yenileyen siyah sarımsak, kansere karşı koruyucudur.
 • Lösemi ve mide kanseri tedavilerinde kullanılmıştır.
 • Stres azaltıcı özelliğe sahiptir.
 • Diyabet hastalığının semptomlarını iyileştirir.
 • Kalp ve damar sağlığını koruma özelliği vardır.
 • Obeziteyle mücadelede oldukça etkilidir.
 • Hafıza bozukluklarını önleyici etkiye sahiptir.
 • Siyah sarımsak enfeksiyonu önler.
 • Sindirimi ve dolaşımı kolaylaştırır.
 • Mide koruyucu özelliğe sahiptir.
 • Saç ve cilt sağlığını koruyan siyah sarımsak, yaşlanmayı geciktirir.
 • Tansiyonu düzenleyici özelliği bulunan siyah sarımsak, yorgunluğu da önler.

Kırtorun Siyah Sarımsak Etkileri

Beyaz sarımsağın doğal bir işlemden geçmesiyle elde edilen kırtorun siyah sarımsak, çok önemli bir antibiyotik kaynağıdır. Ayrıca içinde bulundurduğu zengin besin kaynakları ile birçok derde deva olan siyah sarımsağın, son dönemin korkulan hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle; kanser, kalp ve damar hastalıklarına iyi gelen siyah sarımsak, dolaşım ve sindirim sitemini düzenlemektedir. Birden yükselen tansiyonu düşürme özelliği olan siyah sarımsak karaciğer ve diyabet hastalarınına da iyi gelmektedir. Alternatif tıbbın vazgeçilmez kaynaklarından biri olan siyah sarımsak, sarımsağa alerjisi bulunmayan herkes tarafından tüketilmektedir. Herhangi bir zararı yâda yan etkisi bulunmayan siyah sarımsak, kimyasal bir madde içermemesi açısından gönül rahatlığıyla tüketilebilir.

Kırtorun Siyah Sarımsak Kullanıcı Yorumları

Ülkemizde son dönemde popülerliği artan kırtorun siyah sarımsak, birçok ailenin mutfak kültürüne dâhil olmuştur. Daha önce kokusu sebebiyle sarımsak tüketmekten çekinen birçok kişi, siyah sarımsağı tanıdıktan sonra artık vazgeçemediğini belirtmektedir. Kırtorun siyah sarımsağı birçok yemekte kullandığını anlatan kişiler; yemeklere çok ayrı bir lezzet kattığını ve sağlık açısından da çok etkili olduğunu ifade etmektedir. Yemekler dışında kozmetik amaçlı kullanan birçok kişi siyah sarımsağın, cilde ve saça parlaklık kattığını belirtmektedir.

Son yıllarda kullanımı yavaş yavaş artan siyah sarımsağın sağlamış olduğu faydaları; akraba, komşu ve arkadaş tavsiyesi ile birçok kişiye anlatılmaktadır. Siyah sarımsağı kullananlar, normal sarımsağa göre 10 kat daha faydalı olduğunu ve tükettiklerinde kendilerini daha enerjik hissettiklerini anlatmaktadır. Birçok ailenin mutfağında yer alan Kırtorun siyah sarımsak, kullanan herkes tarafından tavsiye edilen bir ürün olmaktadır.

Yorum Ekle