Amasya İtimat

KARDEŞCE YAŞAMAK

29 Mart 2009 Mahalli İdareler Genel Seçimi…

Taşova merkez sakinleri. Belediye başkanı, İl Genel Meclis Üyesi, belediye meclisi ve mahalle muhtarımızı beş yıl süre ile görevlendirmek  üzere toplam dört oy, köylerimiz ise muhtar ve il genel meclis üyelerimizi seçmek üzere iki oy kullanacak. Bunun için seçim başlangıç tarihi 1 Ocak 2009 olmasına rağmen şimdiden, adaylar ve aday adayları  çalışmalarına, gerek parti içi gerekse kamuoyunda başlamışlardır .

 

Bu seçimi, diğer seçimlerden farklı kılacak olan  basının gücü ön plana çıkacak. Mahalli sitelerin etkilerinin hayli fazla olacağının sinyalleri şimdiden verilmeye başlandı. Bu nedenlerle aday olacakların basının gücünü ve sitelerin çalışmalarını asla ve asla göz ardı etmemeleri gerekiyor. Kahve çalışmalarından çok, ilçemizde hâlâ  yerel TV kanalının olmaması handikabı, internet ortamını daha da gözde kılacak, ayrı bir  propaganda aracı olarak kullanılacak.

 

Taşova’da siyaset kazanının kaynaması için beklenen MHP adayını açıklamasıdır. MHP adayını açıkladığı anda kazan kaynamaya başlayacak, siyasetin her türlü boyutunu göreceğiz. Bu tarih muhtemelen gayri resmi de olsa  14/11/2008 MHP’de Belediye ve İl genel Meclis üyeliği aday adaylığı başvuruları son günü.  CHP’de ise henüz net bir belirlilik olmaması, AKP’nin yönetim kurulu toplantısında çıkacak karar ve adayını açıklaması siyaset gündemini daha da hızlandıracaktır.

 

 Bu seçimde hamasetten tutunda, akrabalıklar, arkadaşlıklar ve onlarca faktör işlenecek, sonuçta  ipi bir aday göğüsleyecek. Yarışı kazanan kim olursa olsun, ülkemiz, kendisi ve  Taşova için hayırlısı olsun. Arzulanan huzurlu sakin bir ortamda, demokrasi çerçevesinde bu seçim sürecini atlatmaktır. 

 

2009/2014’de  acil çözüm bekleyen bir sürü problemler Başkanını beklemektedir.. Kendi seçim beyannamesindeki vâatlerini de eklersek, bunların üstesinden gelmek oldukça zor ve meşakkatli gözükmektedir. istihdam, alt yapı, yüksekokul, ilçemizin incisi yeşilırmak, Çaydibi meselesi, doğalgaz, toplu konutlar gelecek döneme damgasını vuracak belli başlı projelerden bazıları. Bunun yanında Taşova merkezi için çevre ve peyzaj düzenlemesi, Tarihi ve kültürel yatırımlar, turizme yönelik faaliyetler, Belediyeler birliği ile ortak yapılan Çalkara civarındaki katı atık tesisleri, Boğatamındaki atık suyun  enerjiye dönüşümü…. v.s

 

Ne kadar çok iş var görünürde değil mi?  İlçeye başkan olmak ateşten gömlek giymeye eşdeğer sanki,  yerel yönetimlerde en büyük sıkıntı insanların tamamını memnun etme gibi bir şansın da yoktur. Yapılanlardan memnun olanlar kadar rahatsız olanlarda olacaktır. Toplumsal taleplerin yanında kişisel istekler, yerel yöneticileri en fazla yoran sebepler olarak bilinmektedir.. Bunun yanında  siyasi arenada dönen bir sürü söylentiler, dar alanda paslaşmalar. Ahbap çavuş ilişkileri bunları hep duyacak ve göreceğiz.

 

Bir yanda AKP’nin genel politikalarının ülkeye yansımasını, diğer bir yanda yerel iktidarın Taşova için menfi ve müspet çalışmalarını irdeleyeceğiz, kararımızı vereceğiz…

 

Bunlar siyasetin cilveleri ve nazları olacaktır, acısı ve tatlısı ile

 

 

Diğer boyutta ise…

 

İçimizde, ben Türk değilim, Kürdüm!.. diye yüksek ses çıkaran, Devlete baş kaldıran hiç kimsenin olmamasıdır, olmamalı da, olamaz da!.. Kürt, Türk, Laz, Muhacir, Çerkez, Gürcü, Yerli kardeştir ve kardeşçe yaşamıştır. Bu bizim güzelliğimizdir, huzurumuzdur. İstanbul, Ankara, Adana, Mersin ve bir çok ilimizde araçlar kundaklanmakta; aleni PKK bayrakları asılmakta, emniyet güçlerimiz tahrik edilmekte, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da vatandaşlarımız  huzur ve rahat içinde olamamakta.

 

Bu gerekçelerle bizimde Taşova’daki siyasi çalışmalarımızın, tamamen  tahrik ve provakatif hareketlerden uzak, demokratik usul ve çerçeveler kaidesinde  kırmadan dökmeden tamamlamak ve sonuçlandırmak en büyük temennimizdir. Kimsenin huzurumuzu bozmaya hakkı yoktur.

 

 Bizim kuşak 12 Eylül’ü yaşamış kuşaktır. Neyin ne olabileceğini az çok kestirebiliriz. Provakasyonun her türlüsünü yaşadık ve gördük, azda olsa tecrübelerimiz oluşmuştur. Kardeş kavgalarına teröre, anarşiye bakışımız bellidir. Beklentimiz tamamen barış sevgi ve kardeşlik üzerinedir. Kavga yerine sorunları masada tartışmayı, molotof kokteyllerin değil ,fikirlerin ateşlenmesini ve  çözüm aramayı savunmuşuzdur.

 

Ama: Vatanın, Milletin ve İnançlarımızın üzerinde oynanacak olan oyunlara da asla müsaade etmeyiz, taviz vermeyiz.

 

Gerekeni millet olarak yapmaktan da çekinmeyiz.

         

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.