Kadınlar evlenince kendi soyadı silinmesin… (Aysun Zümrüt Caba)

Kadınlar evlenince kendi soyadı silinmesin, eşinin soyadı eklensin.

Tam kendine toplumda yer ediniyorsun, bir çevre ediniyor, isim yapıyorsun, evlendin hadi soyadın değişiyor. Her şeye sil baştan. Yeni mail adresi, yeni sosyal medya hesapları, yeni nüfus cüzdanı.

Yıllar geçiyor evli iken sosyal mecralarda, mail adresinde yeni soyadınla katılıyorsun, yine bir isim ve çevre yapıyorsun, hadi boşandın soyadın değişti. Al yine sıfırdan başla.. Her şeye yeniden başla…

Oysa erkek öylemi aynı soyad, aynı sosyal medya hesabı ömür boyu sürüyor.

Neden kadın bu kadar çaba harcamak zorunda kalıyor ki?

Bu konuda ayet mi var ki uygulamak zorunda kalıyoruz?

Benim bildiğim ayet çocuklar hakkında: ” Çocuklarınızı babalarının adları ile çağırınız” mealindeki ayet çocukları ilgilendiriyor. Hem kız çocuğu evlilik yaşına gelince babası mı değişiyor da soyadını değiştiriyorsunuz? Bu ayete aykırı bir durum değil mi?

Nereden çıkmış bu kadının evlenince kendi soyadının silinip eşinin soyadına otomatik geçmesi adeti bilemiyorum ancak artık değişmesi gerekir diye düşünüyorum.

Bu duruma pek çoğumuz tanık olmuşuzdur. Hatta yaşayanlarımız vardır. Ama kendisi ama kızı…

Diyelim ki eski mail listene değişen soyadı ile aldığın mail adresini göndereceksin spam kabul edilir çevren daralır. Yada üye olduğun bir siteye yıllar geçse de eski mail adresinle giriş yapman gerekir. Nelki de hatırlamak istemiyorsun eskiyi ama ne mümkün.

Diyelim ki bir kadın 25+ da evlendi, o zamana kadar babasının soyadını kullandı. Şimdiki yasalara göre evlenince otomatikman eşinin soyadını alır, 10 yıl sonra boşandı, tekrar babasının soyadına geçer. Hadi diyelim 3 yıl sonra yeni biriyle evlendi hooop yine soyadı değişti. Farz edin ki 5 yıl sonra boşandı.
Tak yine babasının soyadı. Bu arada değişen nüfus cüzdanı, faturalardaki isim, mail adresi, sosyal medya hesap adları vs. Tek tek söylemeye bile yorulurum.
Çin işkencesi gibi…

Hani nerede eşitlik?

Bu ve benzeri durumların önüne geçmek için diyorum ki:

Hep beraber talep edelim ve kadının evlendiğinde babasının soyadı yerine eşinin soyadının otomatik olarak geçmesini engelleyelim.

Siz ne dersiniz? Hem böylece kadınlar da bir ömür boyu aynı soyadını taşırlar, isteyen eşinin soyadını kendi soyadına ekletsin ama zorunlu olmasın.

Yetkililere duyurulur.

Desteğinizi bekliyorum. Selam ve sevgiler…

Zümrüt Aysun Caba
4 Eylül 2022

Yorum Ekle