ILIPINAR GASTRONOMİ FESTİVALİ İSTİYOR…

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliğince finansmanı sağlanan IPARD Programı kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “Yerel Kalkınma Stratejilerinin Hazırlanmasına Teknik Destek Projesi” çerçevesinde Amasya, Ankara, Çanakkale, Çorum, Denizli, Erzurum, Diyarbakır, Kastamonu, Manisa, Ordu, Samsun ve Şanlıurfa olmak üzere 12 ile bağlı 25 merkezde uygulanan Yerel Kalkınma Strateji planı çalışmaları kapsamında Taşova Yerel Eylem Grubu (YEG) Derneği Yerel Kalkınma Strateji (YKS) Planı,  Alt gurup toplantısı, 1800 yılı sonlarında Gürcistan’ın Batum kentinden ilçemizdeki bulunduğu mevkiiye iskan edilen Ilıpınar (Çermik) köyünde gerçekleştirdi.

30 Kasım 2018 Cuma günü Ilıpınar köyü meydanında saat 13.30’da başlayan toplantıya; Muhtar Afacan Çetin,Taşova Yerel Kalkınma Stratejisi Hazırlama ekibinden YEG Derneği Başkan Yardımcısı Yusuf  Yücel, dernek Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Günaydın, YKS Saha ekibinden Güllü Çakmak YEG Gönüllüsü Yüksel Mercan ve köy halkı katıldılar.Toplantıda hazır bulunan katılımcılara anket formları dağıtıldı.

41 nüfusu ile ilçemizin en küçük köyü olan Ilıpınar’da kendine özgü farklı lezzetler ve organik reçel ezme gibi tatlarla Gastronomi festivali yapılması ön plana çıkarken, Ata yurtları olan Batum kenti ile irtibat kurularak festivale davet edilmeleri benimsendi.

Ahmet Günaydın, LEADER Yaklaşımı ve YEG’in kuruluş yapısını, gayesini açıklarken, Yusuf Yücel YKS sürecini anlattı. Söz alan vatandaşlar sorunlarını ve karşılaştığı güçlükleri dile getirdiler.

Yorum Ekle