İlçemizde eğitimcilere “HER SINIFIN BİR YETİM KARDEŞİ VAR” projesi anlatıldı

Taşova’da eğitimcilere “Her sınıfın bir yetim kardeşi var  projesi” anlatıldı

 

Merzifon İHH Temsilcisi Muhammed Çintaş, Taşova’da eğitimcilere “her sınıfın bir yetim kardeşi var” isimli proje hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Öğretmenevinde yapılan toplantıda açıklamalarda bulunan   Merzifon İHH Temsilcisi Muhammed Çintaş, “Her sınıfın bir yetim kardeşi var” isimli projenin Milli Eğitim Bakanlığı, İnsan Hakları ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı(İHH), Diyanet İşleri Başkanlığı ve Eğitim Bir Sen’in ortak yürüttüğü bir proje olduğunu ve 2 yıl önce uygulanmaya başlanıldığını belirtti.

2013-2014 eğitim döneminde Amasya ilinin proje kapsamında 81 yetime kardeş ve sponsor olduğunu açıklayan İHH Temsilcisi Muhammed Çintaş, “bu konuda Amasya 2013-2014 yılı değerlendirmesinde ülke genelinde 13. Sırada yer aldı. 2014-2015 eğitim döneminde hedefimiz ise en az 200 yetime kardeş ve sponsor olmaktır. Dünyada savaş, açlık, yoksulluk gibi sebeplerle çok sayıda korumasız ve yetim çocuk bulunmakta olup UNİCEF raporlarına göre yaşadığımız dünya da yaklaşık maalesef 200 milyon çocuk yetim bulunuyor. Bu çocukların akıl, beden ve ruh sağlıklarını bozacak en büyük tehdit ve tehlikeler ise, insan tacirleri, organ ve fuhuş mafyası, açlık ve misyonerlerdir. Dünya yetim nüfusunun 2015 yılında 400 milyona ulaşacağı tahmin edilirken bu durum 100 milyon çocuk sokaklarda yaşıyor ve her gün 10 bine yakın çocuk yetim kalıyor demektir” dedi.

Projenin amacının çocukların küçük yaşlardan itibaren bilinçli, yardımsever ve başkalarının dertleriyle dertlenen duyarlı insanlar olarak yetiştirebilmek olduğunu söyleyen Çintaş; “İHH yetim çocukları kendi ülkelerinde köklerinden koparmadan desteklemektedir. Dünya da bu kadar yetim çocuk varken eğitimci olarak buna duyarsız kalmamız mümkün değil. Bu kampanya tüm okullarda gönüllülük esasına göre yapılmakta olup 20 milyona yakın öğrenci ve tüm Türkiye bu insani projenin muhatabı durumundadır. 2013 yılında Türkiye’de okullar aracılığıyla 6 bin 500 yetime öğrencilerimiz sponsor ve kardeş oldu. Her okul veya her sınıf en az bir veya birden fazla yetimi desteklemeye karar verdikten sonra okul yetkilileri aracılığıyla İHH temsilcileriyle ya da İHH internet iletişim bilgilerinden irtibata geçebilir” dedi.

Çintaş; “Proje kapsamında dünyada desteklenen 50 bin 905 yetimin 6 bin 600 kadarı Türkiye’deki yetimlerimizdir. Ayrıca etrafınızda bu konumda küçük çocuk varsa onlara da yardımcı oluyoruz. Geleceğimiz olan çocuklarımızın dünyayı daha iyi okuyabilmelerine ve insanlıklarına katkı sağlayacak bu projeye eğitimciler olarak sahip çıkmalıyız.”

Kumbara ile tanıtım broşür ve CD’lerinin dağıtıldığı toplantıda Merzifon İHH Temsilcisi Muhammed Çintaş, slayt eşliğinde Suluovalı eğitimcilere proje hakkında geniş bilgilendirmelerde bulunarak tüm eğitimciler ve öğrencilerin konuya duyarlı olmalarını istedi.

Toplantıya Milli Eğitim Müdürü Mustafa Tümer,şube müdürü Hamit Yıldırım ,Ahmet Ergün ve   okul idarecileriyle öğretmenleri katıldı.

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.