İlçemizde Bağışıklık Testi Yapılmaya Başladı

Taşova ilçe Sağlık Müdürü Murat Çağlayan koronavirüste bağışıklık oranının tespit edilmesini amaçlayan antikor testi uygulamasının yapılmaya başlandığını söyledi.

Sağlık Bakanlığı ile Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) tarafından yapılan ortak çalışmada bağışıklık sistemi testi belirlenen kişilere yapılmaya başladı.

Test yapılacak kişiler Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından rastgele seçiliyor. Kişiye bir kaç tane soru sorulup, ardından bizim PCR testi dediğimiz burundan kültür alıp, hasta olup olmadığı testi yapılıyor. Biraz da kan örneği alıp antikor bakılacak. Bu antikor da bize hastalık geçirip geçirmediğini, bağışıklık kazanıp kazanmadığını gösterecek.

koronavirüs süreci bizim toplumumuzda nasıl geçti, bağışıklık kazanıldı mı koronavirüs ne düzeyde bağışıklık bırakıyor sonuçta toplumumuz için de bağışıklık düzeyini görmüş olacağız.

Bu çalışma bize bu hastalıkla mücadelede yeni bilgiler sağlayacak. Çünkü bu bizim sağlığımız için ne önlemler alalım diye yapılan bir çalışmadır. Testi yapılan kişilere de geri dönülecek, PCR pozitif mi çıktı, antikoru nasıl çıktı diye bilgi verilecektir” dedi.

Yorum Ekle