HÜSNÜYUSUF

Bazı çiçeklerin isimleri diğerlerinden çok farklıdır. Bunlardan biri de “hüsnüyusuf” çiçeğidir.
Elbette her şeyin bir ismi vardır ve bir sebepten verilmiştir. Fakat bazı isimler öyle bir anlam taşır ki siz o ismi söyledikçe başka şeyler hatırlarsınız. Hüsnüyusuf ismi de böyle isimlerdendir.
Önce ismin “hüsn” ve “Yusuf” kelimelerinden meydana gelmiş olduğunu belirtelim.
Tek tek ele alalım kısaca.
Hüsn kelimesi Arapça sıfat. Güzellik, iyilik, hoşluk, tamamlık, eksiksizlik, olgunluk manalarına geliyor. Tasavvufta ilahi güzellik olarak tanımlanıyor.
Yani “hüsn” kelimesi bir şeyi daha güzel şekilde anlaşılması için kullanılır.
Hüsn-i ahlak: Ahlak güzelliği; Hüsn-i kabul: İyi karşılanmak; Hüsn-i niyet: Temiz kalplilik vs.
Yusuf bir isim. İlk akla gelen Yusuf peygamber. En çok bilinen yanı güzelliği. Tabii bir peygamber olduğu için tebliğ vazifesi var. Şimdi işin o tarafına girmiyoruz.
Bir çiçeğe “hüsnüyusuf” ismi verilerek iki güzellik bir araya toplanmış.
Böylece hüsn kelimesinin manasını bilen ve Yusuf Aleyhisselam hakkında malumat sahibi olan her kişi “hüsnüyusuf” ismi hakkında biraz düşünecektir.
Evet, iki güzellikten bir kelime meydana getirilmiş ve bu da bir çiçeğe isim olarak verilmiştir.
Çiçekler bitki olduklarından bir yere bağlı yaşarlar ve canlılar âleminde kimseye zararı dokunmaz. Ve herkes çiçekleri sever.
Özel günlerde çok kişi sevdiklerine çiçek hediye eder. Artık günümüzde hayali bir dünyada yaşadığımız için çiçeğin kendisini alamazsak da fotoğrafını mesaj olarak yolluyoruz muhatabımıza.
İnsanlık âlemi var oldukça önemini hiç yitirmeyenler arasında yerini koruyacaktır çiçekler. Bu açıdan çok özel canlılardır.
Günümüzde kâh ekonomik sebeplerden, kâh daha uzun dayanıyor diye plastik çiçekler yapılmaya başlandı. Bu çiçeklerin asla gerçeğinin yerini tutması mümkün değil. Hiçbir şeyin sahtesi ile gerçeği aynı olur mu?
Günümüz şairlerinden Nurullah Genç’in yapma çiçekler için söylediği şu mısraa dikkat edelim. Nurullah Genç “Bu naylon çiçeklerin adını kim koydu” diye soruyor.
Sahi naylondan çiçek olur mu?
Hüsnüyusuf çiçeği ile başladık buralara geldik.
Gönlünüzün çiçekleri hiç solmasın.

Yorum Ekle