Hünerli Eller Kadın Kooperatifi Perşembe günü Stant açıyor

Taşova’da bir araya gelerek Hünerli Eller Kadın Kooperatifini kuran 8 kadın, el ürünlerini satmakta zorlanan hemcinslerinin pazar arayışına çare oluyor.

Amasya Barosuna kayıtlı Av. Emine Özcan Özdemir, katıldığı bir toplantıda, çalışma yaşındaki kadınların yüzde 70’inin evde oturduğu yönündeki araştırmadan haberdar olunca harekete geçti.

Çalışan hemcinsleriyle bir araya gelerek “Kadınlar için bir şey yapmamız lazım” fikriyle yola çıkan Özdemir, bu kapsamda kooperatif kurulmasına öncülük etti.

Şimdilerde Taşova’mızın cesur kadınları, Kooperatif aracılığıyla, kadınların evlerinde yaptığı sabundan muma, iğne oyasından masa örtüsüne, makromeye, çeyiz takımlarına, bez bebek imalatından yaş ve kurutulmuş sebze üretimine, konserveden reçele, seramikten çantaya kadar sayısız el işi ve tarımsal ürünü, “Biz Yaptık” sloganıyla, sanal marketler başta olmak üzere alışveriş merkezlerinde satışa sunmaya hazırlanıyorlar.

Hünerli Eller Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Emine Özcan Özdemir, uzun yıllardır kendi aile işletmelerinde ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarında aktif görev aldığını söyledi.

Özdemir, çoğunluğu ev hanımı ve avukat 8 kişiyle yola çıkıp evde ya da atölyede üretim yapan onlarca kadınla birebir görüştüklerini anlattı.

Kooperatif aracılığıyla kadınların evlerinde yaptıkları el işi ürünleri satışa sunduklarını belirten Özdemir, şimdilik Taşova Belediyesi’nin, sosyal sorumluluk projesi kapsamında kendilerine satış yeri tahsis ettiğini, kuruluşundan itibaren her aşamada Taşova Kaymakamlığı’nın da her zaman yanlarında olduğunu, hatta hazırlanan projelerde Kaymakamlığın ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü gibi kamu kurumlarının ciddi emeğinin olduğunu anlattı.

Kooperatiflerinin kırsaldaki kadınlara ulaştığını ve onların yaptığı ürünleri de alacağını aktaran Özdemir, şöyle devam etti:

“Şu an ürünlerimiz Taşova pazar yeri girişindeki satış noktamızda mevcut. Yüzlerce kadınla da daha iyi ne yapabilirizin çabası içerisindeyiz. Çünkü hepsi üretmek için çok heyecanlı, böyle bir kooperatifin varlığı onlara güç veriyor. Birlikte onlarla yürümek için çıktık yola, inşallah çok daha fazla kadına ulaşırız. Kooperatifimizin yurt dışına da satışlar yapması için mağaza zincirleriyle görüşmelerimiz sürüyor, alışveriş merkezleri ve marketlere de numuneler göndereceğiz. Bunları ticarete döküp kadınlara umut oluruz.”

Kadınların daha fazla güçlenip birlik olması için kooperatifte çalışmalara başlaması gerektiğini dile getiren Özdemir, bu birlikteliğin içerisinde yer almanın, kendisine ayrı bir keyif verdiğini ifade etti.

Taşova’nın uzun yıllardır, hatta kentin tarihi boyunca eksikliğini hissettiği kadın girişimlerinin, Hünerli Eller Kadın Kooperatifi sayesinde doldurulacağını aktaran Özdemir, kooperatif sayesinde başka kadınlara da ulaştıklarını, onlara adeta köprü olduklarını belirtti.

3 Eylül 2020 Perşembe günü Taşova Pazarı girişinde sabit satış noktası tahsis edilmiş olup, Burada stant çalışması yapılacak. Stant çalışmasında özelikle mevsimsel yaş sebze, konserve, reçel, Domates, Salatalık, Tursu, Marmelat , Reçel, Domates konservesi ,lavanta, Tarhana ve Ev makarnası bulunacak. Yine stantta kooperatife yeni üye kayıtları yapılacak.

Yorum Ekle