GÖZ GÖRE GÖRE ÖLÜYORLAR, BUNUN BİR ÇARESİ OLMALI?…

”Derebey deresi üzerinde, sulama amacı ile 1977-1983 yılları arasında Devlet Su İşleri tarafından inşa edilen Uluköy barajında 28 metre olan derinlik, kuraklık sebebi ile yaklaşık 5-6 metreye kadar düştü.

Toprak gövde dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 1.131.000 m³, akarsu yatağından yüksekliği 28,00 m, normal su kotunda göl hacmi 3,65 hm³, normal su kotunda göl alanı 0,58 km² olup,. Baraj 1.300 hektarlık bir  sulama sahasına hizmet vermektedir.

Köy halkından Sportif Balıkçı Özcan Sayar; ”Kuraklıktan ötürü su azalması ile yaşanan balık ölümlerine ek olarak bilinçsizce yapılan limit altı balık avı ve kaçak ağ atımları, baraj gölünde balık popülasyonunu olumsuz etkiliyor.”

Kuraklık böyle devam ederse oksijensizlik yüzünden toplu balık ölümlerinden korkuluyor.”

6 Ekim 2020 günü yaptığımız ”BÖYLE GİDERSE ÇOK KÖTÜ!…” başlıklı haberimizde dile getirdiğimiz  Uluköy Barajındaki toplu balık ölümlerinden korkuluyor şeklinde uyarıda bulunmuştuk.

13 Eylül 2020 Salı günü gittiğimiz Barajda suyun biraz daha çekildiğini gözlemledik. Suya yaklaştıkça rahatsız eden kötü koku, su kenarındaki yüzlerce ölü balıktan hasıl oluyor.

Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ve Devlet Su İşleri yetkililerini göreve davet ediyoruz.

Yorum Ekle