Amasya İtimat

GÖSTERİŞ MERAKIMIZ DOĞA KATLİAMINA SEBEP OLUYOR!..

Taşova’da neredeyse her akşam havai fişeklerin patladığını görüyor ve duyuyorum. İnsanoğlu ne kadar da düşüncesiz, acımasız ve kendine düşman diye hayretle söyleniyorum. Çünkü bu gösteriş hastalığının yol açtığı havai fişek patlatma eylemi yaşamı büyük ölçüde tehdit etmektedir. Her bir havai fişek patlatılması kuşların ölümüne sebep olmakta ve havaya saçtığı kurşun, baryum, rubidyum gibi zararlı elementler insan sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Havai fişeklerin çevre kirliliğine, gürültüye sebep olmasının yanı sıra yangın çıkarma riski de vardır. Yani biz havai fişeklerin patlatılmasını “tam bir doğa katliamı” olarak tanımlamış olsak abartmış olmayız. Doğayı korumak demek kendimizi korumak demektir. İnsanoğlunun yaşaması doğaya bağlıdır. “Doğa insansız yaşayabilir ama insan doğasız yaşayamaz” sözü gereğince hareket etmeliyiz ama ne yazık ki biz sanki daha çok doğayı hırpamaktan zevk alıyoruz gibi. Hem kendimize hem de çocuklarımıza büyük kötülük ediyoruz. Aklıma gelmişken belirteyim: Taşova Gazetesi’nin haberlerine yapılan yorumlara bakmak gibi bir alışkanlığım var. Hükümet Konağı’ndaki ağaç katliamını unutamayan ve zaman zaman bunu dile getiren kişilere rast geliyorum. Ama nedense aynı kişiler kutlamalarda ya da düğünlerde havai fişek patlatılmasında bir beis görmezler.

Bu çelişki nasıl değerlendirilmeli, bilemiyorum. Biz bazı konularda duyarlılık gösterirken hep bir şeyleri eksik bırakıyoruz. Bu neden böyle oluyor, bu sorunun cevabını size bırakıyorum. Sevgili Taşovalılar doğaya zarar vermeden de düğünlerimizi, kutlamalarımızı ve eğlencemizi yapabiliriz, değil mi? Kaliteli bir yaşam ve daha rahat nefes almamız için üzerimize düşen görevleri yapmak zorundayız. Yaşadığımız dünyanın iyiliği için daha doğrusu bizim iyiliğimiz için bu gösteriş merakımızı yenmemiz gerek. Eğer bütün bu zararları bile bile devam ediyorsak o zaman biz başımıza gelen, gelebilecek olan kötülükleri hak ediyoruz demektir. Daha yaşanabilir dünya, daha kaliteli bir yaşam için çabalamamız dileğiyle, herkese sağlıklı günler dilerim.

Not: Tam da yazımı tamamladıktan sonra havai fişeklerin atılmasını duyuyorum. Her bir havai fişek patlaması yüreğimi acıtıyor. İnsanoğlu gereksiz bir eğlence yüzünden yaşadığı doğayı mahvetmeye ne kadar da meraklı! Yazık, çok yazık!

Feride Sema Günaydın

Yorum Ekle