Gönül Gözüyle Tirebolu…

Zeki Ordu

Bu yazım Tirebolu üzerine.

İlçemizin Tirebolu ile ne alakası var sorusu gelebilir akla. Öyle ya Taşova nere, Tirebolu nere…

Sohbet esnasında hep konuşmaz mıyız  “yeni nesiller çok şeyden habersiz” diye.  Bazen de “Hey gidi günler hey, çok şeyin tadı kaçtı” serzenişinde bulunmuşluğumuz vardır.

Bu açıdan baktığımızda,  yaşanılan yerler için yazılmış her eser, geçmişi yarınlara taşır.

Gönül Gözüyle Tirebolu kitabı da öyle.

Bendeniz hakkında kitap yazılmış kırktan fazla ile ait eser okudum. Her birinde yazar ele aldığı vilayeti kendi üslubunca anlatıyor, ben de o yerleri geziyormuş veya o anları yaşıyormuşum gibi hissediyordum.

Efendim, bendeniz öğretmenlik mesleğime Tirebolu ilçesinde başladım. Bu sebepten bu ilçe ile yazılan birçok eseri okudum. Her biri Tirebolu’yu anlatıyordu. Ve içimden “Keşke her il ve ilçe hakkında kitap yazılsa da onları da okusaydım” diye geçtiği olurdu.

Yukarıda da zikrettiğimiz gibi yazı dünü yarına taşıyan en etkili vasıtadır.

Gelelim kitabımıza.

Önce birkaç cümle ile yazarımızdan bahsedelim. Yazarımız Sayın Osman Çolak 1960 yılında Burdur’da doğar ve gerekli eğitimleri alarak Müzik öğretmeni olarak Tirebolu’ya atanır.

Osman Çolak hem eğitimci hem de müzisyen olarak bir kültür insanıdır. Bu şuurla hareket eder ve derslerinin dışında kültürel faaliyetlerde bulunur. Saz kursları, koro şefliği, beste çalışmaları ve derlemeler gibi.

Burada yaşanılan yer önemlidir. Tirebolu’da halk manileri ile ilgili bir çalışma yapar. Derlemiş olduğu manileri ve kaynak kişileriyle birlikte not alır.

Aradan 35 yıl geçer ve bu çalışmaları kitaplaştırmak ister. Hasbelkader lütfedip bize de danışır. Çünkü iki sene aynı evi, aynı işyerini ve aynı ilçeyi paylaşmak gibi bir ortak yanımız vardır.

Önce kitabın ismiyle başlanır işe. Aradan geçen 35 yılın ardından bir ilçe unutulmamışsa kitabın isminin bir yerinde “gönül” olmalıdır. İlçemiz de “Tirebolu’dur”  ve isim kendiliğinden ortaya çıkmıştır.

Kitapta ana tema “mani”lerdir. Bunun yanında Tirebolu hakkında yazılmış şiirler, Tirebolu hakkında yazılmış muhtelif yazılar, adetler, yiyecekler, bilmeceler, Tirebolulu kemençe sanatçıları gibi konular kayıt altına alınıp tarihe havale edilir.

En önemlisi de manileri derleyenlerin isimleri ve o günkü yaşlarının kitap yer alması katkıda bulunanlar bir vefa örneğidir.

Sayın Osman Çolak lütfedip kitabın önsözünün tarafımızca yazılmasını istemişlerdir. Kendilerine teşekkür ederim.

Aynı çalışmaların başta Taşova olmak üzere içinde “gönül taşıyan” her yerleşim yerinde olmasını arzu ediyorum.

Teşekkürler Osman Çolak. Eserin kültürümüze hayırlı olsun. Nice eserlere inşallah.

Yorum Ekle