GÖKPINAR ROMA SAYESİNDE KURTULDU

İlçemize bağlı Gökpınar Orusu köyü Kurupınar mevkiinde kömür işletmesi basamaklama çalışmaları esnasında açığa çıkan ve tahrip edilen iki adet mezarın Roma dönemine ait olması nedeni ile çalışmaların durdurulmasına karar verildi
Roma dönemi nekropol alanının 3. derece arkeolojik sit alanı olarak, aynı bölgedeki Roma dönemi yamaç yerleşmesinin de 1. derece arkeolojik sit alanı olarak tescil edilmesi kararlaştırıldı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Mürürlüğünün 21 Şubat 2014 tarih ve 1633 sayılı kararına göre 112 ada 25 parselde açığa çıkan kültür varlığı mezarları haber vermeyerek tahribine yol açanlar hakkında yasal soruşturma açılması ve sonucundan bilgi verilmesi istendi.
Bölgede hiçbir şekilde yapılaşma, tarımsal alan açma, ağaçlandırma, ve malzeme alınması, toprak, cüruf, çöp ve sanayi atığı dökülmesi yasaklandı.

Yeniden Gökpınar köyü muhtarlığına aday olduğunu açıklayan Ali Gencel,  seçimlerde tüm köylüden destek istedi.

Nekropol nedir?

Nekropol (Nekropolis) arkeolojik şehirlerde mezarlıkların ve toplu mezar yerlerinin bulunduğu bölgeye verilen isimdir. Yunanca nekros-polis ölü(ler) şehri demektir. Antik çağdaki şehirlerde mezar yerlerinin günümüz şehirlerinden farkı, günümüzde daha çok yerleşim yerlerine uzakta ve şehrin dışında olan mezarlar, o dönemlerde şehirle içiçe olmasıdır. Günümüze kadar bulunmuş en eski Nekropol, Malta’nın Paola yerleşim merkezine yakın olan Hypogeum of Ħal-Saflieni’dir. Geçmişinin MÖ 2500 yılına kadar uzandığı tahmin edilmektedir.

Kaynak: Wikipedia

 

resim3

Yorum Ekle