Fotoğrafın kareleri tek tek tamamlanıyor…

3 Haziran 2021 günü bir haber yapmışız. Haber aynen şöyle: ”Son bir yıl öncesine kadar Amasya’nın ilçeleri arasında ırmağın içinden geçen tek ilçe Taşova diye övünürken, bugünlerde mevsim normallerinin çok altında bulunan ırmağımızın debisindeki düşüklük, bazen ilginç manzaralar ortaya çıkararak bizleri üzüyor.

Bir takipçimizin gönderdiği Tozanlının ortasında kalan koltuk; bu sıcak havalarda karşısında bir koltuk, ortada masa ve serin serin tavla oynamayı akla getiriyor.

Üç aydır bir türlü kaybolmayan yosunlar, Marmara’da müsilaj, Yeşilırmak’ta yosunaj yorumunu yaptırırken, suyun iyice azalacağı, sıcakların da iyice çoğalacağı Temmuz ve Ağustos aylarında  çok kötü kokudan durulamayacağı endişesini beraberinde getiriyor.” Aradan 21 gün geçmiş, 24 Haziran 2021 Perşembe günü Yeni mahalle Asma köprünün yakınındaki o koltuk aynen duruyorken, Adnan Menderes köprüsü, Terminal karşısında aynı koltuktan bir tane daha peydahlanmış. Bir de baktık  Sanayi köprüsü altında bir  plastik masa  bizi bekliyor. Ne kaldı: Tavla oynamaya tövbe eden bir   vatandaşın   kızarak ırmakta oluşan adaya tavla atması.

Böylece, Fotoğrafın kareleri  tamamlanmış olacak.

Sofram ekmeğim aşım sırdaşım
Vatanım adresim can yoldaşım
Taziye evim musalla taşım
Memleketim  Taşova senin adın

Niceler gittiler izleri kaldı
Geride hatıra sözleri kaldı
Ey  Yeşilırmak   suyun neden bulandı
Yoksa sende mi maziyi hatırladın

Mehmet Demir-Osmanlı Perde

Yorum Ekle