Fabrika ayarlarımıza dönelim gerçekten…/ Zümrüt Aysun Caba

 

3 yaşlarında çocuk kediye el sallıyor, ne masumca değil mi? Fabrika ayarlarımıza dönelim gerçekten.

Her birimiz masum doğmuyor muyuz. Neden korku ve endişeyi çocuklarımıza fazlasıyla öğretiyoruz. Evet korku ve endişe bizleri kırıcı bir insana dönüştürüyor. Hemen savunmaya geçiyoruz. “Ben yalan söylemem”, ‘Ben kul hakkı yemem” sözleri ne kadar yaygın kullanılıyor.

Oysa “hata” var, “yanlış” var. “Kusur” var. “yanlışlık” var. “yanlış hesap” var. ” gaf” var. “pot” var. “falso” var. “Düşünmeden söylemek” var. “” çam devirmek” var. “yanılmak” var. “dili sürçmek” var. “ihmal” var. ” unutma” var. “atlama” var. “aksilik olması” var.
Gördüğümüz gibi bu kadar ihtimal varken biz hemen “yalan” sözcüğüne takılıp kalıyor dolayısıyla karşımızdaki kişiyi “suçlu” durumuna düşürebiliyoruz. Veya karşımızdaki kişi kendisine “yalancı” demişiz gibi algılıyor.

Korku ve endişe insana neler yaptırmaz ki…

Rusya lideri  Vlademir Putin Ukrayna’nın   eski Sovyetler Birliğine karşı kurulmuş olan NATO’ya girme talebini beğenmedi, Sovyetler Birliğinin devamı niteliğinde olan Rusya, “Düşman” olarak tanımladığı NATO ile sınırdaş olma riskini göze alamadı.

Korkusu galip geldi ve Ukrayna’ ya önce ültimatom verdi. Sonra Kırım yönetimini ele geçirdi. Şimdi de baktı iş ciddi, Ukrayna’ya savaş açtı. NATO üyesi olan Başta ABD ve Kanada da olmak üzere Almanya, İngiltere, Fransa gibi 26 Avrupa ülkesi de korktu… Ve Ukrayna’ ya her türlü konvansiyonel silah desteği yaptı.

Putin “nükleer silahları” caydırıcı olarak öne sürdü… “Gerekirse kullanırım” dedi.
ŇATO üyesi ülkeler ve daha başka ülkeler Rusya’ya ekonomik yaptırım kararı aldı. Hatta bazı uluslararası Birlik ve Organizasyonlardan çıkardılar. Putin’e daha önce verilmiş olan Payeler de geri alındı. Putin ile yapılan sözleşmeler yok sayıldı.

Şimdi ne olacak… Çocukça bir davranış. Amiyane tabirle “Sidik yarışı” na girdiler.

Korkunun ecele faydası yoktur.

Allah her birinin kalplerine ferahlık versin ve bu savaş dursun İnşallah…

Zümrüt Aysun Caba
28 Şubat 2022

Yorum Ekle