Amasya İtimat

DÜNYA ÇEVRE HAFTASI KUTLANDI

DÜNYA ÇEVRE HAFTASI KUTLANDI

Dünya Çevre Haftası Amasya’da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Dünya Çevre Haftası, Amasya’da Belediye önünden Yavuz Selim Meydanı’na kadar yapılan yürüyüş ile başladı. Yürüyüşe Amasya Valisi Halil İbrahim Daşöz, Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Orman Bölge Müdürü Ömer Naci Kaya, İl Çevre ve Orman Müdürü Yaşar Kayataş, daire amirleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Törende bir konuşma yapan Amasya Çevre ve Orman İl Müdürü Yaşar Kayataş, çevrenin ve ormanların öneminden bahsederek, çevre kirliliğinin geldiği noktayı ve çevreyi korumak için yapılması gerekenleri anlattı. Yaşar Kayataş içinde bulunduğumuz yüzyılın bir çok teknolojik imkanları insanlığın hizmetine sunarken bir yandan da insanlığın ortak malı olan çevreden geri getirilmesi zor hatta imkansız olan varlıkları da atılıp götürmektedir, dedi. Kayataş, hızlı nüfus artışı, buna bağlı olarak artan beslenme, enerji eğitim ihtiyaçları, çarpık kentleşme, sağlıksız sanayileşme, azalan ve tükenen doğal kaynaklar, artan kirlilik ve iklim değişiklikleri dünyamızın en önemli çevre sorunlarını oluşturmaktadır dedi. Kayataş, normal şartlarda kendi kendini temizleme özelliği olan doğa insanların, çeşitli faaliyetleri sonucu aşırı olarak kirlenmekte ve kendini gücünü aşan bu kirlenmeyi temizleyememektedir. Günümüz çevre sorunları yerel ve bölgesel olmaktan çıkmış küreselleşmiştir, dolayısıyla bu boyut içerisinde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Amasya’da İl Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen uygulamalı çevre eğitimi pilot projesi kapsamında dereceye giren okullara ödülleri verildi. Vali Hüseyin Poroy İlköğretim Okulu, Taşova Çaydibi İlköğretim Okulu uygulamalı çevre eğitimi pilot projesinde birinci olurken, Ziyapaşa İlköğretim Okulu, Merzifon A. Faruk Çörekçi İlköğretim Okulu ikinciliği paylaştı. Projede üçüncü olan okullar Ovasaray İlköğretim Okulu ve Göynücek Gediksaray İlköğretim Okulu olurken okul idarecilerine plaketlerini Amasya Valisi Halil İbrahim Daşöz, Belediye Başkanı Cafer Özdemir ve Emniyet Müdürü Ayhan Acet verdi.

haber:ahmetozkan

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.