Değerlerimiz Unutulmasın: CEMALETTİN CEM ERTÜRK

Ahmet Günaydın

İlçemizin yetiştirdiği önemli şahsiyetlerden yönetmen ve senaryo yazarı Cemalettin Cem Ertürk 1947 yılında ilçemizde doğdu. Babası Kasım Ertürk, Trabzon Araklı eşrafından Kasım Hoca olarak anılan muhterem bir din adamı idi.
7 gün İstanbul Sultançiftliği Bahat Hastanesinde akciğer tedavisi gören Ertürk, 7 Ocak 2008 Pazartesi  günü aramızdan ebediyyen ayrılmıştı.
Bir süre karikatüristlik de yapan Türkiye Gazetesi’nin eski yazı işleri müdürlerinden, yapımcı, yönetmen Cemalettin Cem Ertürk’ün cenazesi Yenibosna Köyaltı’nda ikindi namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından İstanbul’da toprağa verilmişti.

Cem Ertürk; TGRT’nin ilk sinema filmi olan Kurdoğlu Serisi’nin yönetmenliğini yapmıştı. Ayrıca haber programı Özel Hat ve yarışma programı Boş Yok ile Paşalı, Güneşe Doğru filmlerinin yanı sıra Komşular, Kafadarlar, Kara Şahin dizilerine de yapımcı ve yönetmen olarak imza atmıştı.
Çocukluğu ve gençlik yıllarının bir bölümü ilçemizde geçen merhum sanatçımız Ertürk, Türkiye Gazetesi ve İhlas’ta bir çok gencimizin eşe başlamasını sağlamıştı. 61 yaşında ebedi aleme göç eden Ertürk, 5 kız çocuğu babasıydı.
Bu vesile ile merhum Cemalettin Cem Ertürk’e yüce Allah’tan rahmet diliyoruz.

Doğum Tarihi – 1947- Taşova
Ölüm Tarihi – 2008-İstanbul

Gazeteci, karikatürist, dizi ve film yönetmeni, senarist ve aynı zamanda yapımcı da olan C. Cem Ertürk, bir dönemin çok sevilen ‘Kurdoğlu’ ve ‘Kara Şahin’ çizgi romanlarının yazarı ve çizeri. TGRT’nin ilk sinema filmi olan ‘Kurdoğlu 1: Osmanlı Bedel İster’in (1991) yapımcılığını da üstlenen Ertürk, ‘Kurdoğlu 2: Sancağın Ordusu (1992), Kurdoğlu 3: Bu Yola Baş Koyduk (1992), ‘Paşalı’ ve ‘Güneşe Doğru’ adlı filmlerin de yönetmenliğini yaptı. Ertürk, İFPAŞ’ın da kurucularındandı. Ertürk evli ve 5 çocuk babasıydı…

Yönetmen Filmografisi

Paşalı – 2002 (TV Dizisi)
Güneşe Doğru – 1999 (TV Dizisi)
Sevginin Bittiği Yer – 1993 (TV Dizisi)
Kurdoğlu 2 / Sancağın Ordusu – 1992 (TV Dizisi)
Kurdoğlu 3 / Bu Yola Baş Koyduk – 1992 (Sinema Filmi)

Senarist Filmografisi

Paşalı – 2002 (TV Dizisi)
Hüzün Çiçeği – 1996 (TV-Dizisi)
Güneşe Doğru – 1999 (TV Dizisi)
Sevginin Bittiği Yer – 1993 (TV Dizisi)

Yapımcı Filmografisi

Kurdoğlu / Osmanlı Bedel İster – 1991 (TV Dizisi)

 

Taşova’ya Erol Taş Geldi / Naci Konyar
25 Ekim 1996

“………………

Bu duygularla hatırlama çalıştığımız Türk sinemasını, Erol Taş’ın Taşova’ya gelişiyle hayalimizde yaşattığımız tüm nostaljik lezzetiyle tekrar tatma imkanını bulduk.

Sabahleyin iş yerine geldiğimde “Kara İrfan” Erol Taş’ın Taşova’ya geldiğini duymuş. Bana, kendisini görürsem söyleyeceklerim var diyordu. Erol Taş’a ne söyleyeceğini Kara İrfan’a sordum.

“10 yaşından beri kendine niye sövdürüyon arkadaş? Seni hiç iyi rolde göremeyecek miyiz? Bak Kadir Sauna hiç sövüyom mu? Hiç kötülüğüne rastlamadık.” Kara İrfan böyle dese de Erol Taş yaşlanmış, Erol baba olmuş, dünya tatılısı bir insan. Hiç filmlerdeki gibi değil.

Cemalettin Cem Ertürk’ün senaryosunu yazdığı, Cem Akyoldaş’ın yönettiği, Barbaros Canlı’nın yapım koordinatörlüğünü yaptığı “Hüzün Çiçeği” adlı dizi filmin çekimi Taşova merkezinde Andıran ve Kale köylerinde yapılıyor.

Erol Taş, Atilla Ergün, İlknur Bozkurt, Murat İlker, Eşref Kolçak, Meral Orhonsay ve Levent İnanır gibi sinema sanatçılarının rol aldığı dizi filmle hemşehrimiz C. Cem Ertürk çoçukluğunun geçtiği Taşova’yı tanıtmayı amaçlıyor.

Hemşehrimiz C.Cem Ertürk’e sinema dalında olan bu gayretlerinin başarı getirmesini diliyor ve Taşovamız’ın tanıtımına olan katkılarından dolayı ilçe halkı adına teşekkür ediyoruz.

Yorum Ekle