DAŞOVA’YA GURBETTEN MEKTUP!…

Zeki Ordu
Pek gıymatlı yegenim Hüsnü. Önce selam ider gözlerinden öperim.
Daşova’da senden başka akrabam galmadı. Yengen vefat ettikten soğra bir ahraz oğlanla baş başa galdım. Palazpandıraz böyyük şeher yolunu duttuk.
Oralarda aldırayaz bir evimden başka be şeyim kalmadı. Oğlum ahraz ben de mücrümüm diye millet beni ya angut ya da sahipsiz belledi. Irahat yüzü vermediler. Bu durum çoh zoruma getti.
Şeher aslında bize göre değel be yegen. Ayakyolu bile binanın içinde. Bir odada ye iç, bir odada yat uyu, bir odada ayakyolu neyse olacak iş değil yani.
Duydum ki bıldır Daşova’da çok kurak olmuş. Halı vaktı iyi olanlar kurtarır da çoğunun bicimcik yeri var ne yapsın fukara? Hep dımdızlak ortada galmışlardır.
Benim ahraz oğlanda bi de demreğü illeti peyda oldu. Garibanın yüzü gülmedi heç.
Solakgillerin Memiş yine gubara gubara geziyo mu ortalıkta. Çok kişinin hıssasına el koymuştu. Adam haram-helal bilmiyo. Fıkaranın malı insana irin olur.
Gerişoğlu Hüsin hala kibritçiliğe devam ediyo mu? O gadden maldan hayır hasenata harcadığı yoğdu.
Şimcilik sıhhatımız eyi. Ama gurbet insanda mada bırakmıyo ki.
Delü Nevzat benim için “Mahana aradı böyük şehere getmek için” demiş. Mahsus mu diyor essah mı bilmem ama halım vaktım aleleşkere ortada. Ona laf düşmez. Eski çaputla on yıl yumadan geyen adamım sözüne
ihtibar mı edülü? Kipritçinin teki…
Sağıroğlu Hüsam da ondan aşşa galmıyo. Birkaç cıbıra birkaç kuruş verir onu da çoğunsar. Verme o zaman! Gonuşmak için mahana arıyo.
Daşova’da tavuk yetiştiriyodum, iki de bir gıran giriyodu. Bi türlü hala yola goyamadım işi.
Selimo Niyazi halaa gaydeli geziyo mu? Uzun Ferit insan fisfisleme huyundan vazgeçmedi mi hala? Zaten feyili bozuk biriydi.
Gocaana nasıl feri var mı?
Sivri Nihat herkese tebelleş oluyo mu? Hasoğlu Necip yine tirentez mi?
Neyse yegenim yine yazarım. Sen de beni habarsız goyma.
Soranlara selam eder, gözlerinden öperim.
Ömer Dayın.

Yorum Ekle