Amasya İtimat

BİRLİK VE BERABERLİK GÜNLERİNDEN GERİYE KALANLAR…

Ahmet Şimşek
Taşova Gazetesinde eski, nostaljik haberlere bakıyordum. Çok duygulandığım yazılar ve haberlerinde içesinde bizim bile unuttuğumuz güzel yazı ve haberlere gözüm takıldı. Arpaderesi köyü 18-19 Temmuz 23 Temmuz 2009 da ilki yapılan aslında adı her ne kadar da şenlik olsa da, tanışma, kaynaşma, kavuşma birlik ve beraberlik toplantısıydı bu şenlik. Hazırlıklar yapıldı, Yollar sokak lambaları, takıldı, şenlik alanları kepçelerle düzeltildi, Afişler, asıldı, flamalar, takıldı, kendi imkanlarımızla ses sistemleri kuruldu, tam bir bayram havasında şenlik başladı. Gurbetten gelen köylülerimizle köyde yaşayan köylülerimiz eski okulun önünde bir araya geldi. El öpülüp tokalaşıldı, Selamlaşıldı, kucaklaşıldı. Birbirini tanımayan farklı illerde yaşayan köylüler tam bir anlamıyla duygusal bir gün yaşadı. İkindi vakti mezarlık ziyareti ve akşam ikram ve müzik ziyafeti, davul zurna eşliğinde geceye nokta konuldu. Ertesi gün topluca yaylaya çıkıldı. Haberde görüleceği üzere çocukluğu yaylada geçmiş köylüler, hem çocukluğunu, hem de çocukluk arkadaşlarıyla duygusal bir gün geçirildi. Köyün o tarihteki İmamı Ramazan hoca aramızda çimento görevi gördü, o akşamki kendin gecesinde köylüler camiye koşup şenliğe noktayı koymuşlardı.
Ertesi sene 2010 yılı, aynı gün ve ayda bu şenlik yapıldı. Bu arada Biraz daha farklıydı. Program aynıydı. Farklı olarak hem köyde hem yaylada sanatçı Şükrü AYDIN konser verdi. Şenliğimiz 2 gün sürdü.
3 sene Şenlik yapıldı. 2011 yılında hummalı bir şenlik hazırlıkları koşturmacası vardı. Daha da işi ilerlettik, Katılım çok oldu, Sanatçı kardeşimiz Ordulu Yasemin sahne aldı. Artık hemşehri ve köylülerimiz sayesinde şenlik, şenlik gibi olmuştu. Diğer komşu köylerde gelmiş, Harmancuk yayla şenliğine katılmışlardı. Yıllar hızlı hızlı geçerken işin güzel tarafı, Ahmet Günaydın abi ve Taşova Gazetesi, Tüm köylerdeki bu tür kültürel faaliyetleri haber verdiği gibi Arpaderesi köyünün de bu kültürel faaliyetlerini haberleriyle ölümsüzleştirdi. Köyümüz şenliği ile başlayan Ordulu Yasemin kardeşimiz, Destek Köyü olmak üzere, İleriki şenliklerde ve düğünlerde, asker eğlencelerinde tanındı ve sahne aldı.
Taşova Gazetesi sevincimizde, üzüntümüzde, dükkan mağaza açışında, her türlü faaliyet ve organizasyonumuzda sağolsun yanımızda. Bizlerin dünya koşturmacasında farketmediğimiz zamanlarda bile haberimizin yapılıyor, bizler sonradan görüyoruz. İhtiyacımız olduğunda Gazete Arşiv görevi görüyor. Taşova’ nın köylerinde yapılan yayla şenlikleri ve tanıtımlarında Taşova Gazetesi her zaman bizlerin hizmetinde ve desteğinde oldu. Bu Birlik ve beraberliğimizin devam etmesi dileğiyle…

Yorum Ekle