BİR DAKİKA ENGELLİ OLMAKTA  ZORLANDILAR

 

Taşova Meydanında (Eski Buğday pazarı) Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından “ Engellileri Anlama” sloganıyla bir etkinlik  düzenlendi

Hazırlanan Parkurdra   engellileri anlamaları için  tekerlekli sandalye kullanmaları, gözlerini bandaj takıp yürümeleri istendi. Hazırlanan engelli parkurunda ocaklı gençler, görmeden ve refakatçi eşliğinde tekerlekli sandalye kullanmak ve gözleri bağlı olarak hareket etmekte zorlandılar.

Engelli ve Engellileri anlamak  için  düzenlenen etkinlikte kimisi tekerlekli sandalye ile yürüdü, kimisi ise   gözüne bandaj bağlayıp yürümeye çalıştı. Tekerlekli sandalye ile ilerlemekte güçlük çekerken, en çok görmeden yürümekte zorlandılar. Programa katılanlar engelli bireyleri daha iyi anladıklarını söylediler.

Etkinlikte; Engellilerimize sosyal ve genel hizmetlerini en güzel şekilde yapmak, hem sosyal devlet anlayışımızın hem de vicdani sorumluluğumuzun görevi olduğu vurgulandı.

Kızılay Başkanı Özgür Özdemir. “ Engellilerin üreten, bağımsız bireyler olarak spordan sanata, yönetimden ticarete, sosyal hayatın bütün alanlarında aktif biçimde yer alabilmesi için sivil toplum kuruluşlarına ayrı ayrı görev ve sorumluluk düşmektedir. Bu konuda gereken duyarlılığın artması, bilinç ve hassasiyetin daha da gelişmesi temennimizdir. Tüm insanların unutmaması gereken bir şey var ki o da özürlü de olsa onlar birer insandır, onlar bu toplumun parçasıdır. Hayat şartlarına kavuşabilmeleri için yapılan çalışmalar, toplumsal ilgi ve duyarlılığımız ile hız kazanmaktadır.” dedi.DSC00002 DSC00006 DSC00008 DSC00009 DSC00011 DSC00013 DSC00014

 

Yorum Ekle