BİR BURUK BAYRAM

Dini bayramlarımızdan biri olan Ramazan Bayramı geçen sene olduğu gibi bu sene de buruk geçti.
Ülkemizde de olumsuz etkisini gösteren o sinsi virüse tedbir olsun diye evlerimizi terk etmedik. Maksat bu durumdan bir an önce kurtulup normal hayata dönmekti.
Görünmeyen bu sinsi düşmanla daha ne kadar mücadele edeceğiz bilmiyorum. Anlaşılan odur ki biraz daha bizimle. Belki tek tesellimiz yazın gelmesi. Yaz demek kapalı alanda daha az yaşama şansımız var demek.
Yaş gruplarına göre aşılanıyoruz. Ülke nüfusunun çoğunluğu ne kadar zamanda aşılanır bilinmez ama şimdilik tedbirlerimiz arasına aşıyı da almış olduk.
Eskiden “Nerde o eski bayramlar” der dururduk. Gördük ki bundan seneler sonra eski bayramlardan çok, son iki yıl içindeki bayramlar öncelikli olacak. Ve yarınlara kalacak çok hikâyeleri olacak…
Bu bayramda da mümkün olduğu kadar az ziyaret oldu. Elbette kaçak göçek bazı ziyaretler olmuştur. Büyük çoğunluk ya telefon, ya da sosyal medya aracılığı yoluyla irtibat kurdu akraba ve tanıdıklarıyla. Umarım bu son olur da yüz yüze kavuşma fırsatımız olur.
Bu salgın dönemi şunu göstermiştir ki biz birbirimizin kıymetini tam manasıyla bilememişiz. Ev dışında içtiğimiz bir bardak çay bile çok önemliymiş. İnsan bazı şeyleri kaybedince anlıyor değerini. Ancak yine bu salgın bize temizlik ve tedbirlerin ne olduğunu da gösterdi. Artık her bulduğumuza sarılıp şapır şupur öpmeyiz artık.
Muhtemel çok kişi bu illetten kurtulursak yapacakları için hayal kuruyordur. Belki ilk işleri uzun süre göremedikleri akrabalarını ziyaret edecek. Bazıları da kendilerini sokağa atarak, hürriyetin keyfini çıkarmayı planlıyor olabilir.
Ramazan Bayramı, Kurban Bayramına göre biraz daha hareketli geçer. Oruçlu geçen günlerin ardından iftar saatini beklemeden yeme ve içmenin keyfini sürer insanlar. Ancak bu sene bu zamanlar yasak kapsamı içinde olduğu için, hayaller ertelenmiş oldu.
Temennimiz odur ki bu illetin bir an evvel dünyamızı terk etmesi.
Ne zaman gider veya etkisiz hale gelir bilmem. Şimdilik uzmanların tavsiyesi ve yetkililerin kararına göre hareket edeceğiz. Zaten yapılacak da bir iş yok.
Herkese sağlıklı günler ve gelecekler dilerim.

Yorum Ekle