‘BAŞŞEHİR’DEN TAŞOVA’YA SELAMLAR

Zeki ORDU

Bu hafta bir hatıramı nakletmek istiyordum. işin içine Ankara seyahati girince biraz bekledim. malum gezdiğiniz gördüğünüz yerlerde hafızanızda iz bırakan çok şey olur. bu sebepten dolayı yazmayı düşündüğüm konudan vazgeçtim.
Ankara Başkent ilan edildikten sonra planlı bir şekilde gelişti. Teknoloji hayatımıza girdiğinden beri bütün il, ilçe ve köylerimiz iç içe gidi.
Bütün bu gelişmeler insanları önce insanları, daha sonra yerleşim merkezlerini sanal alemde yanyana getirdi.
Seyehat anında bunları düşündüm. Nereden nereye gelmiştik.
Her geçtiğim köy, ilçe ve il dışarıdan birbirine benziyordu. Ancak işin aslını içinde yaşayan biliyordu.
Nihayet Ankara’ya ulaştım. Önce doğduğum küçük köyü yani doğduğum köyü düşündüm. Elektriği olmayan, suyu dışarıdan taaşınan köyü. tahsil hayatı kendimize aiy zorluklarla geçirdik. Her yerin zorluğu kendine göreydi.
Okul sıralarında Ankarayı Başşehir olarak öğrendik. Zamanla Başkente dönüştü. Değişen sadece “kavramlar” değildi. İnsanlar da değişti. Ardından, adetler ve kanunlar… Anlayış değişti. Refah seviyesi değişti .Binalar değişti.
ve yaşayış değişti.
Ankara gözümüzde “Mühim şahsiyetler” şehriydi.
Ne Ordu’ya, ne Samsun’a, ne de başka bir ile benziyordu. havası soğuktu, çoğunlukla insanı da. Bürokrasinin soğuk yüzünü hiçbir şey ısıtamıyordu.
Birden gezip gördüğüm yerler geldi aklıma. Seyahat ettiğim ve kısa kaldığım yerler yani. Ne zaman, Giresun’un Tirebolu ilçesini hatırlasam içim bir hoş olur. Çünkü mesleğe ilk defa orada  başladım.

Doğduğum ilçe Perşembe zaten asli vatan. Bitlis, Ordu’nu Akkuş ilçesi, en uzun süre yaşadığım Ünye ve emekliye ayrıldığım Terme ilçeleri hayatıma doğrudan etki eden yerler.
Bunun dışında araştırma ve incelemeler için gittiğim hatırı sayılan il ve ilçeler oldu. hepsiyle ilgili notlar aldım. Ancak Ankara hariç ziyaret edip hafızama yer etmiş olan Taşova’yı da unutmam mümkün değil.
Nerede Ankara’nın bürokrasi soğukluğu, nerede Taşova’nın gönül sıcaklığı.
Dedim ya bir hatıramı yazacaktım. Ancak gurbet elin verdiği hüzün ve hissiyatla gönlümden Taşova’ya bir selam vermek geçti.
Yakında yine huzurlarınızda olacağım inşallah.
Bütün Taşovalılara gönülden selamlar…

Yorum Ekle