BAŞKAN ÖZTÜRK’den HEMŞİRELER GÜNÜ YEMEĞİ

Taşova Belediye Başkanı Bayram Öztürk, 12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü münasebetiyle ilçemizde görev yapan hemşirelerle yemekte bir araya gelerek “Hemşireler Günü”nü kutladı.

12 Mayıs 2018 Cumartesi günü Lezzet Durağı restorantta hemşireler ve eşlerine bir yemek veren Başkan Öztürk “Bu vesileyle bütün hemşirelerin hemşireler gününü kutluyorum” dedi.

HEMŞİRELER GÜNÜNÜN TARİHÇESİ:

İlk olarak ABD Sağlık ve Eğitim Bakanlığında yetkili olan Dorothy Sutherland, 1953 yılında dönemin başkanı Dwight D. Eisenhower ile görüşerek bir sonraki yılın Ekim ayını “Hemşireler Günü” ilan etmeyi teklif eder. Ancak o dönemde bu teklif onaylanmaz.1972 yılında ise bu önemli günün tanınması için resmi bir bildiri hazırlama girişiminde bulunulur ve Ulusal Temsilciler Meclisine sunulur. Fakat yine bu teklif onaylanmaz.

Bundan iki yıl sonra, Uluslararası Hemşireler Konseyi, modern hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale’in doğum günü olan 12 Mayıs’ı “Uluslararası Hemşireler Günü” ilan eder. Aynı yıl dönemin ABD Başkanı Nixon imzasıyla kesin olarak karar verilir. Yani 12 Mayıs 1974 yılından bu yana resmi olarak hemşireler günü kutlanmaya başlanmış olur.

Yorum Ekle