BAŞBUĞ ve BOZKURT

Ahmet Şimşek
Yıllardır Türkler Üç hilali ve Bozkurt’u kendilerine sembol, gönüllerine dergah seçmişlerdir.
MHP’nin ve ülkücülerin kullandığı kurt işaretinin anlamını Başbuğ Alparslan Türkeş şöyle açıklar;
(Bir eliyle bozkurt işareti yapar, diğer elinin baş parmağıyla işaret ederek tarif eder) “Bak ağabey, şu serçe parmak Türk’tür, şu işaret parmağı da İslam’dır. Şu Bozkurt işareti yaptığımız işaretin arada kalan boşluk ise cihandır(dünyadır). Son olarak kalan 3 parmağın birleştiği nokta ise mühürdür. Yani ağabey işaret ederek gösterir isek, şu çıkar: Türk İslam Mührünü Dünyaya vuracağız”
Üç Hilâlin Anlamı Osmanlı Devleti’nin bayrağı. Üç kıtada hakimiyetin simgesidir. Asya,Avrupa ve Afrika’da hakimiyeti temsil eder. Ayrıca Osmanlılar’da bayrakta hilâller, bir renge ve her renk de bir kavrama karşılık gelir. İlk renk kırmızıdır. Kırmızı, ülkenin ve devletin şehidlerin kanıyla ayakta durduğu anlamını içerir. Diğer renk yeşildir ve İslâmiyet’i temsil eder. Üçüncü renk ise beyazdır. Beyaz, devletin şeffaf, temiz ve adaletli olduğunu ifade eder. Alparslan Türkeş, 8-9 Şubat 1969 tarihleri arasında toplanan Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi (CKMP) Kongresi’nde parti adını MHP’ye, partinin amblemini ise Üç Hilâl’e çevirmiştir.
Aslında Bozkurt, sadece Ülkücülere ve MHP’lilere has bir sembol değildir. Anadolu Türkleri günümüzde Milliyetçiliği ve İslam’a Bayraktarlığı unutunca Milliyetçiler, ülkücüler Türklük ve İslam davasına sahip çıkmışlardır. Dünyada Türk Devletlerine bakınız, Ay, Yıldız ve Bozkurt sembolleri vardır bayraklarında. Şimdi gelelim Ben MHP’liyim diyen, Ülkücüyüm diyen kardeşlerime bir çağrım var. Özümüzden ayrılmayın  arkadaşlar. Dünya Türklere güveniyor, Türklerde Ülkücülere güveniyor. Adalet ve Türk gelenek ve göreneklerini yaşatacaklar, İnsanlığa ışık saçacaklar diye bekleyen insanoğlunun umutlarını kırmayınız. Bozkurtça duruş sergileyen  milletin torunları olduğunuzu asla unutmayınız.
05amasyam-05 Kültür, Haber, Magazin 2022

Yorum Ekle