BAMYA

Zeki  Ordu
Bamyayı hiç dalında görmemiştim. Sadece pazarlarda satılan taze bamya ile bakkallarda satılan kuru bamyanın nasıl bir bitki olduğunu bilmiyordum.
Zaten çoğumuz her bitki türünün aslını görmüşlüğümüz yoktur. Biz ya sofralarımızda pişmiş halini bilir, ya da bakkallarda satılan halini biliriz.
Aylardan hazirandı. Bir seyahate çıkmıştım. Bir bahçenin yanından geçerken çok güzel çiçekler açmış aynı tür bitkiler gördüm. Anladım ki bu tarlaya özellikle dikilmiş. Ne olduğunu bilmiyordum. Ancak merak bu ya tarlaya ekilmiş olan bu çiçekli bitki neydi?
Otomobilimi durdurup bol bol fotoğrafını çektim. Bu esnada oradan geçen birine “Bu ne bitkisi” diye sordum. Sorduğum kişi yüzüme hayretle baktı ve “bamya” diye cevap verdi.
Daha önce ismini duyduğum hatta yemeğini yediğim bu bamyayı tarla dikilmiş halini ilk defa görüyordum.
İlk işim bamya ile ilgili araştırma yapmak oldu. Gördüm ki Amasya ili bamya açısından çok önemli bir ilmiş. Taşova ise en kaliteli bamyanın yetiştirildiği yer olduğunu öğrendim. Bir şekilde yolumun Taşova ile kesişip, bu gazetede yazmaya başladığım günden sonra bamya dâhil Taşova’nın birçok özelliğini araştırmaya başladım.
Taşova gerçekten önemli bir ilçe. Ülkede özellikle Karadeniz Bölgesinde çok il ve ilçe merkezine yolum düştü. Gerçekten Taşova bazı özelliklerinden dolayı öne çıkan ilçelerden.
Gelelim bamyaya. Amasya ve Taşova bu sağlık deposu bitkiyi yeterince tanıtabiliyor mu? Tanıtılacak olan her ne olursa olsun ilçe veya il dışına yeterince çıkmazsa ondan faydalanmak mümkün değildir. Hele de besin kaynağı olan bir şey ise tanıtım yapılmadığı müddetçe sadece ilçede “iç tüketim” olarak kalır ki bu durum üretici yeterli bir kazanç kapısı olmaz.
Amasya; sadece kiraz ve elmadan ibaret değildir. Coğrafi mekânları, tepeleri, gölleri, müzeleri, tarihi ve kültürel yapısı ile tanıtılmalı, ülkede hak ettiği yeri ve değeri görmelidir.
Bamya konusuna ileri bir tarihte yine konuşuruz.
İlk bamyayı dalında gördüğüm yerin Taşova veya Amasya olması da ayrı bir durum.
Bu günlük bu kadar yazalım. Zamanı geldikçe daha başka konulara da temas etmek üzerimize vazife olsun. Hak edenin hak edildiği yere gelmesi gerekir. Bizim işimiz ise tanıtılması gereken ne varsa onları gündeme taşımak. Gerisi duyarlı vatandaşlara kalmıştır.

 

Yorum Ekle