ASLINDA ALTIN DOĞANIN ÜSTÜNDE

Ardıçönü köyü ile Kumluca (Buladan) köyleri arasında Buladan çayı civarındaki arazide altın arama faaliyetleri ile ilgili Taşova Platformunca bir toplantı gerçekleştirildi.

18 Kasım 2020 Çarşamba günü saat 19.30’da Saray Kafede yapılan toplantıya; Platform sözcüleri İl Genel Meclisi Üyesi Duran Yeter, Taşova Bal Üreticileri Derneği Başkanı Yusuf Yücel, Yeşilırmak Çevre Platformu Sözcüsü Fazlı Kuru, basın mensupları, TEMA Taşova Temsilcisi Okan Aydın ve vatandaşlar katıldı.

Toplantının konukları arasında Amasya ve Erbaa’dan doğaseverler de vardı. Amasya Barosu Hayvan Hakları ve Çevre Hukuku Komisyonunu  temsilen Avukatlar: Asena Uysal, Selim Saray, Eren Önder ve H. Barış Ayten ile İngilizce Öğretmeni: Cemre Oğuz,

Yeşil Erbaa Çevre Platformu Başkanı Adana Uluslararası Çağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Saffet Akkaya, YEŞERÇEV Bilim Masası Koordinatörü Melike Tepecik, Ekoloji Birliği Süheyla Doğan katıldılar.

Toplantı Yusuf Yücel’in açış konuşmasıyla başladı. İl genel meclisi üyesi Duran Yeter’in konu ile ilgili bilgilendirmesinden sonra Çağ Üniversitesi akademisyeni Saffet Akkaya bir konuşma yaptı. Daha sonra konuşma yapmak için kürsüye gelen Süheyla Doğan slayt gösterisi eşliğinde maden aramanın doğaya verdiği zararı anlattı. Sırasıyla Melike Tepecik, Fazlı Kuru, Kumluca köyü muhtarı Ferhat Kaya, Esençay köyü muhtarı Selahattin Önder ve Hüseyin Kaya söz alarak konuşma yaptılar.

Alta Çed Proje Mühendislik A. Ş. tarafından Çevresel Etki Değerlendirme ÇED raporu 2 Kasım 2020 günü  Kamu Aydınlatma Platformu KAP’a bildirilmiş olup, 30 gün içinde itiraz edinilebiliyor .

İlçemizdeki altın arama çalışmaları Çorum’da faaliyet gösteren Uğur Grup firmasınca yapılacak.

 

Yorum Ekle