Amasya İtimat

AŞIK TURGUT A PARTİSİNDEN İHRAÇ CEZASI

        Gazetemiz şairlerinden, her hafta okuyucularına bilim, demokrasi, hoşgörü, barış konularında şiirler yazan Havza Toprak Mahsulleri Ofisinden emekli şair Turgut Yıldız, yönetim kurulu üyesi olduğu Cumhuriyet Halk Partisi’nden ihraç edildi.

            Alpaslan kasabasında ikamet eden şairimiz; gazetemizin 21 Kasım 2008 tarih 2208 sayılı nüshasının 3. sayfasında yayınlanan “DELİ GÖNÜL” isimli şiiri yüzünden CHP ilçe teşkilatı tarafından Amasya il disiplin kuruluna sevk edilmişti. İl disiplin kurulu 5’e 4 oyla Turgut Yıldız’ın CHP’den ihracına karar verdi.
            Turgut Yıldız’ın ihracına neden olan şiiri ve 05.12.2008 tarihli gazetemizde yayınlanan “TAŞOVA KAMUOYUNA DUYURU” isimli yazısını aynen yayınlıyoruz:
DELİ GÖNÜL
Bu ana kadar nereydin
Bilmem ki; hangi eldeydin
Hiç aklıma gelmez idin
Rüya yı yor deli gönül
Zorladılar uğraştılar
Besbelli ki çok yordular
Seni pazara sundular
Rüyayı yor deli gönül
Çok adaylar harçandı.
Herkesin çıkarı vardı
Bilmem geriye ne kaldı
Rüyayı yor deli gönül
Olsa da ünvanın sanın
Sallanır hey saltanatın
Bir  anda kararır bahtın
Rüyayı yor deli gönül
Taşova’da hesap işi
Seyrederin ha ! gidişi
Bu ki, bir rantiye işi
Rüya’yı yor deli gönül.
Yarın olur, heba eder
Senide kepaze eder
Düşünürsen bir yol eyer
Rüyayı yor deli gönül
İnanıp da yola çıkma
Senide satmazlar sanma
Geçmişe bir yol baksana!..
Rüya yı yor deli gönül.
Satanı bizde satarız
Kaldırır, savrur atarız
Hemde beraber batarız.
Rüyayı yor deli gönül
Turgut der; ders vermek gerek
Oyuna dur demek gerek
Aramızda çok engerek
Rüyayı yor deli gönül.
          
TAŞOVA KAMUOYUNA DUYURU

 

21.11.2008 Cuma günü Yeni Taşova Gazetesinde yayınlanan “Deli Gönül” isimli şiirimi 14.11.2008 Pazartesi günü vermeme rağmen, Taşova Belediye Başkanlığı ve Malmüdürlüğüne ait ihale ilanlarının yoğun olması nedeni ile şiirimi yayına koyamadılar. Yeni Taşova Gazetesi sahibi Kürşad Günaydın: “Kusura bakma ilanlar çok olduğundan dolayı yayına alamadım, neden yayınlamadı diye soran kişilere durumu açıkladım” dedi. Yine de meraklı kişiler Yeni Taşova Gazetesi’ne gelip Kürşad Günaydın’a sorabilirler.
“Deli Gönül” isimli isimli şiirim 21.11.2008 Cuma günü yayınlandı. Tam da CHP Taşova Belediye Başkanı aday ad-aylığını açıklayan Dr. Osman Gürer’in gününe denk geldi. Tabii aynı gün de şiirin yayınlanması olumsuz tepkilere yol açtı. Dr. Osman Gürer ve ekibi tarafından CHP Taşova İlçe Teşkilatını harekete geçirdiler. Taki CHP Amasya İl Disiplin kuruluna şiirimi taşıdılar. İl Disiplin Kurulu da beni sorgulamaya çağırma gibi bir karar aldı.
Nedeni ise 21.11.2008 Cuma günkü Yeni Taşova Gazetesinde yayınlanan “Deli Gönül” isimli şiirimin CHP Taşova Belediye Başkanlığı için aday adaylığını açık-layan Dr. Osman Gürer’i hedef aldığımın kararına vardılar.
Şiirimin iyi analizi yapılırsa ne Osman Gürer isminden bahsetmekteyim, ne de Doktor ünvanından bahsetmekteyim.
Arada Taşova’daki birlikteliği bozmak isteyen unsurlara Dr. Osman Gü-rer’in aday adaylığını açıklamasından önceki süreçlerde buna benzer çok şiirler yazdım. Örneğin 17.10.2008 “Bu Zamanda” isimli şiirim var. 31.10.2008’de yayınlanan “Sarı Saçlı Mavi Gözlüm” isimli şiirim var. Bu şiirlerimin de incelenmesini istiyorum.
Ben felsefe olarak, dik duramayan, şartlara göre saf değiştiren, kendi partisini pazarlayan, asla samimi olmayan insanları ya da kurumları deşifre eden biriyim. Burada maksat Taşova kamuoyunu uyarmaktır.
Bir defa daha altını çizerek söylemek isterim ki; kesinlikle Dr. Osman Gürer’e karşı husumetim yoktur. Kendim de CHP Taşova İlçe Teşkilatının yönetim kurulu eğitim sekreteriyim. İnsan olan insan, bindiği dalı keser mi? Önce ben Dr. Osman Gürer’e sahip çıkıyor, çıkmış olduğu zorlu süreçte başarılar diliyorum.
Taşova kamuoyuna duyurulur.
Taşova halkını saygı ile selamlarım.
Aşık Turgut Yıldız

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.