ANDIRAN, MÜLKBÜKÜ ve DEREKÖY’e YKS SÜRECİ ANLATILDI

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliğince finansmanı sağlanan IPARD Programı kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “Yerel Kalkınma Stratejilerinin Hazırlanmasına Teknik Destek Projesi” çerçevesinde Amasya, Ankara, Çanakkale, Çorum, Denizli, Erzurum, Diyarbakır, Kastamonu, Manisa, Ordu, Samsun ve Şanlıurfa olmak üzere 12 ilde uygulanan Yerel Kalkınma Strateji planı çalışmaları ilçemizde tüm hızıyla sürüyor.

Taşova Yerel Eylem Grubu (YEG) Derneği Yerel Kalkınma Strateji (YKS) Planı, altıncı  alt gurup toplantısı 29 Kasım 2018  Perşembe günü  ilçemizin sebzecilik ile ön plana çıkan,  Andıran köyü Muhtarlığının ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

30 yılı aşkın süredir Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanan LEADER yaklaşımı, sorunların masa başında tespit ve çözümünden ziyade yerel aktörlerin kalkınma sürecine dahil edilmesini sağlayarak oluşturulan Yerel Kalkınma Stratejilerinin onaylanmasından sonra muhtarlıklar ve sivil toplum kuruluşlarına yaptıkları makul projelerin kabul görmesi sonrasında 1000-5000 Euro karşılıksız hibe desteği sağlanacak.

Saat 19.30’da başlayan toplantıya; YKS Saha Ekibinden YEG Yönetim Kurulu üyesi ve Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Bünyamin Şahin, Taşova Yerel Kalkınma Stratejisi Hazırlama ekibinden YEG Derneği Başkan Yardımcısı Yusuf  Yücel, dernek Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Günaydın, YKS Hazırlama Saha ekibinden Turan Yalçın,   Andıran köyü Muhtarı İlharn Önder,  Mülkbükü köyü Muhtarı Mustafa Özcan, Dereköy köyü Muhtarı  Bedri Özkök ve üç köyden  sebze üreticisi çiftçiler katıldılar.

Aynı zamanda Taşova Yerel Eylem Grubu (YEG) Derneği Yönetim kurulu üyesi olan Andıran köyü Muhtarı İlhan Önder’in açış konuşmasından sonra toplantıda hazır bulunan katılımcılara anket formları dağıtıldı. Konu ile ilgili Ahmet Günaydın, YEG’in kuruluş yapısını, gayesini açıklarken, Yusuf Yücel YKS sürecini anlattı.  Daha sonra söz alan köy muhtarları ve üreticiler karşılaştıkları sorunları anlatarak köyden kente göçün azaltılması konusunda görüşlerini bildirdiler.

Yorum Ekle