AMASYA’NIN “ALPASLAN” İLÇESİ

Zeki Ordu

Kurallar insan hayatını kolaylaştırmak için vardır. Ve herkes için aynıdır. Bugünkü yazımızda biraz bunlardan bahsetmek istiyorum.

Öncelikle yapılan yorumlar sonunda kimin bu yazıyı okuduğu anlaşılacaktır.

Şehirlerarası  karayollarında bazı kurallar vardır. Siz yolculuk yaparken mavi tabelalarda sırada hangi ilçenin veya ilin olduğu yazar. O yerleşim merkezine ne kadar kaldığı belirtilir. Yolculuk yapan kişi gideceği yere ne kadar sürede gideceğini bilir.

Ünye’den yola çıkıp Taşova’ya gelmek için yola çıktım. Tabelalar beni yönlendirdi.  Taşova ismini Erbaa ilçesine gelince gördüm. Anladım ki sıradaki ilçe Taşova.

Bu andan itibaren Taşova’ya yaklaştığımda bu yazıyı okumak. Yani gelip gelmediğimi anlamak. Ancak karşıma; Şehir merkezi, otogar ve Alpaslan yazan bir tabela çıkıyor.

Yazılması gereken ise oranın hangi ilçe olduğu olmalıydı. Çünkü ülkenin diğer yerlerinde durum böyleydi.  Her ihtimale göre yolun sağından “Şehir merkezi” yazan yere dönüyoruz. Çok geçmeden karşımıza bir köprü ve köprünün başında bulunan bir tabela daha bulunuyor. Tabela da ise Taşova yazıyor.

Bu Taşova ibaresi ilçenin adı mı, köprünün adı mı? Yoksa köprünün altından geçen ırmağın hali mi?

Bu durumu düzeltecek veya buraya gelecek olan vatandaşların işini kolaylaştıracak yetkili kim bilemiyoruz. Vakıa şudur ki ortada izahı zor bir karışıklık var.

Alpaslan’dan ilçe olur mu? Yapılırsa olur. Zaten alt yapısı buna hazır. Ancak şu an öncelik şehrin adının, “Şehrin girişine” yazılmasıdır.

Elbette “Büyüklerin hikmetinden sual olunmaz; onlar her şeyin en doğrusunu bilir” diye bir söz okumuştum. Biz “avam” olarak, “havasın” kararlarına saygılıyız. Böyle kalması gerekirse de kalır. Ancak başka yerlerde bulunan uygulamanın burada olmaması belki bir tercihtir.

Taşova önemli bir ilçedir. Zaman çok şeyi halleder.  Kim bilir tabeladan çok daha önemli şeyler düşünülüyordur hakkında. Bunu öğrenmenin en kolay yolu bekleyip görmektir.

Her şey Taşova ve Taşovalılar için hayırlı olsun.

Yorum Ekle