Amasya SGK’dan Basın Açıklaması

01/11/1965 tarihinde yürürlüğe giren Türkiye-Almanya Sosyal Güvenlik Sözleşmesine gore Almanya’da çalışan vatandaşlarımız ile bu kişilerin aile bireyleri sosyal güvenlik haklarını Türkiye’de de kullanma hakkına sahiptirler.

Türk ve Alman vatandaşlarını sosyal güvenlik hakları konusunda bilgilendirmeye yönelik olarak Sosyal Giivenlik Kurumu (SGK) ile Alman Emeklilik Sigortası Kurumları arasında 28-30 Mart 2017 tarihleri arasında SGK Ordu Sosyal Giivenlik il Müdürlüğünde Türkiye – Almanya Danışma Günleri düzenlenecektir.

Danışma Günlerinden Ordu, Giresun, Samsun ve Amasya illerinde ikamet eden Türk ve Alman vatandaşları ile bu kişilerin aile bireyleri yararlanabileceklerdir.

Danışma hizmeti, Türkiye-Almanya Sosyal Güvenlik Sözleşmesinin öngördüğü sosyal güvenlik haklarına (yaşlılık, malullük, ölüm ve hastalık halinde sağlanan yardımlar) ve yurtdışında geçen sürelerin borçlanma yoluyla değerlendirilmesine ilişkin soruların Türk ve Alman uzmanlarla birebir yapılacak görüşmelerle cevaplandrılması şeklinde gerçekleştirilecektir.

Danışma hizmeti ücretsiz olarak Türkçe ve Almanca olarak verilecektir.

Danışma hizmetinden yararlanmak isteyenlerin 0312 432 12 26/29 numaralı telefonlardan randevu almaları ve danışma gününe mutlaka kimliği, Türk sigorta sicil numarası, varsa tahsis numarası, Almanya’da bulunduğu esnadaki ikamet ve çalışma yerlerine ait belgelerle gelmeleri gerekmektedir.

Türkiye – Almanya Danışma Günleri’ne ait bilgiler aşağıda belirtilmiştir. Kamuoyuna önemle duyurulur.

AMASYA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ

Danışma Günlerinin vapılacağı yer:

Ordu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü Karşıyaka Mah, Adalet Cad. No: 81 Altınordu/Ordu

Tarih:                         Gün :                                      Saat:

28/03/2017                Salı                 10:30-17:00

29/03/2017                Çarşamba                   09:30 – 17:00

30/03/2017                Perşembe                   09:30 – 17: 00

Yorum Ekle