AL MÜBAREK GELENEĞİ SÜRÜYOR

      Karsavul köyü Sıtmapınar mahallesinde yeni yapılan çok amaçlı camiide  Ramazan ayı boyunca mahallede bulunan tüm halk birlikte iftar yapıyor.

Sıtmapınar Mezrası Camii yemekhanesinde Ramazan ayının onbeşini onaltıya bağlayan 2 Temmuz 2015 Perşembe günü düzenlenen  iftar yemeği Sümen ailesi adına verildi. Yemek sonrası eda edilen teravih namazının ardından bu geceye mahsus olarak pişirilen yaklaşık otuz sini börekle sahur yemeği yenildi. Sıtmapınarı mezrasında  evde kadın erkek kim varsa burada toplu olarak iftar yapılıyor olup,  Ramazan ayı boyunca hiçbir evde akşam yemeği yapılmıyor.

AL MÜBAREK NEDİR?

Eyüp  Sancar’ın anlatımı ile ‘Al mübarek’ geleneği:  ” Ayrıca Ramazan ayının on beşinin ayrı bir özelliği var. bizim çocukluk yıllarında 40-45 yıl öncesi köyün gençleri bir araya gelerek  “Al mübarek has mübarek çağlar(çocuklar) geldi kapına çağırdı devletine devlette var bir pınar ondan içer huriler  verenin oğlu olsun vermeyenin kızı olsun” manisini söyleyerek her evden bir miktar şeker,un,yağ,tuz gibi malzemeleri toplayarak gönüllü bir evde toplayarak pişirtir gençler kendi aralarında yerlerdi.Bizlerde bu Al Mübarek geleneğini  sürdüre bilmek için her Ramazanın on beşinde   İstanbul’da birkaç sefer uyguladık ve kendi köyümüzde devam ettiriyoruz. Eskiden evler gezilirdi şimdi ise insanlar toplu olarak burada bulunduğu için şimdi ise tane tane toplama yerine çağımızda insanların alım gücü genişledi eskiden bir avuç un veremeyenler şimdi unu çuvalı ile veriyor.

      Köyümüzün kadınları gönüllü olarak toplanan bu malzemeler ile börek ve çörek yapıyor teravih namazından sonra hep beraber yiyoruz ve böylece geleneğimizi devam ettirmek sürdürmek arzusundayız.”
20150702_203125_12 20150702_203055_6 20150702_203152_3

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.