Aklı korkuyla çalışan panik kişileri dinlemeyin… (Zümrüt Aysun Caba)

 

Aklı korkuyla çalışan panik kişileri dinlemeyin derim. Onlar size kendi korkularını aşılarlar. Onların sizi iyi insan olmaktan uzaklaştırmasına izin vermeyin. Her zaman doğal ve iyi niyetli davranmaya devam edin. Karşılığını güzel bir şekilde bulacaksınız.

Derdimi anlatabilmek adına bir anımdan bahsedeyim. Bir gün eski bir öğrencim ile sosyal medyada iletişime geçtik. Ben onun öğretmeni iken o daha ergendi. Yazıştık sohbet ettik. Öğrencim o sırada genç olmuştu. Beni görmek istedi. Hatta bayram yakındı evime el öpmeye gelmek istediğini söyledi. Hem de oğlunu da tanımış olurum dedi. O sırada yanımda olan komşuma bahsettim. Bana öyle şeyler anlattı ki aklınız durur… Yok uyuşturucu kullanıyordur, oğluma kötü örnek olur. Yok benden uyuşturucu için para isteyecektir, alamaz ise bana ve oğluma zarar verecektir vs. Ne yalan söyleyim beni de panik yaptı. O zaman ben de daha gencim ve bugünkü tecrübem yok tabii. Kendim için olmasa da o sırada ergen olan oğlumu düşününce panik oldum. Gayri ihtiyari komşumu dinledim ve öğrencim ile görüşmeyi reddettim. Şimdiki aklımla kendime kızıyorum. Bir kafede oturabilir yine de öğrencimi görebilirdim.

Toplum bizi öyle korku ve paniğe sürüklemiş ki sosyal ilişkilerimiz zedeleniyor. Buna dur demek gerek, benim yaptığım hataya düşmeyin, etrafınızda size korku salanları dinleyip ilişkilerinizi zedelemeyin.

Karşımızdaki kişiye nasıl davrandığımız çok önemli. Karşılaştığımızda İlk davranış şeklimiz çok önemlidir.

Hele de muhatabınıza saygılı davranırsanız onlar da size saygılı davranacaktır. Zira insanın bir doğası var ve hangi anahtarı kullanırsanız onun kilidi açılır. Evcil hayvanlarda görmüşsünüzdür, eğer bir köpeğin gözüne doğru parmağınızı yönlendirirseniz, köpek bunu tehdit olarak algılar ve size karşı saldırganlaşır. Yani durduk yere değil sizin ilk hareketinize göre tepki verir. İşte insanın da doğası var. Kendisine kaba konuşan birisine kaba davranarak tepki verir. İyi davranış gördüğünde ise gardını düşürür o da iyi tepki verir. Eğer ortada bir yanlış anlaşılma varsa bile iyi niyet ve davranış gördüyse olayı tatlı dil ile çözümlemeye çalışır.

Hani deriz ya ” ne ekersen onu biçersin” diye, işte bu durum konuşma ve davranışlarımıza da yansır.

Sağlıklı iletişim kurabilen bir toplum olabilmemiz dileğiyle…

Zümrüt Aysun Caba
19 Mayıs 2022

Yorum Ekle