AKİL İNSANLAR HEYETİ TOPLANTISINDA GERGİNLİK

             Amasya’da Akil İnsanlar Heyeti toplantısında zaman zaman gergin hava yaşandı.

          30 Nisan 2013 salı günü saat 10.00  da  Amasya Büyük Otelde yapılan toplantıda katılımcılar  zaman zaman  bazı konuşmacıları protesto ederken, dışarıda gösteri yapan  gruba polis biber gazıyla müdahale etti.

         Heyet üyelerinden grup  Başkanı Prof.Dr. Yusuf Şevki Hakyem ilk konuşmayı yaptı.    “Terör sorunu nedeni ile 30 yıldır çok ağır bedeller ödedik ve bu sorun devam ediyor Sorunun çözümü noktasında gündeme getirilen bu süreç , terörü tamamen sonlandırmayı, şiddeti tamamen devre dışı bırakmayı, sorunları siyaset yoluyla birlikte konuşmayı da aynı zamanda içeriyor.” dedi.

         Akil İnsanlar Heyeti Karadeniz grubu, toplantılara katılıp çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere bugün Amasya‘ya geldi. Başkan Prof.Dr. Yusuf Şevki Hakyemez, üyeler Fatma Benli, Oral Çalışı, Yıldıray Uğur, Bendevi Palandöken, Vedat Bilgin ,Kürşat Bumin ‘in bulunduğu toplantıya sivil toplum örgütü temsilcileri ve önceden davet edilen vatandaşlar katıldı.

         Konuşmacı Kurşat Bumin’in konuşması sırasında :”Kürtçe dilinin eğitim dili olarak kabul edilmesini Kürt siyaseti uzun zamandır temel şart olarak ortaya koyuyor. Şimdi düşünmek lazım bunu. Kürtçenin eğitim dili olması konusunda mutlaka Kürt tarafı ısrarcı olacaktır. ve bence biz de kendimiz teker teker düşünelim ne olur Kürtçe eğitim dili olursa. Yani bu Türkçe’nin yerine eğitim dili olması değil. Kürtçe’nin eğitim dili olarak kullanılması.” dedi.

        Bumin’in Kürtçe’nin eğitim dili olarak kullanılmasına yönelik açıklamaları üzerine salonda bulunan bazı vatandaşlar tepki gösterdi. Bumin’in konuşmaya devam etmesini istemeyen vatandaşlardan bazıları Türk Bayağı sallamaya başladı.Karşılıklı konuşmalar ve tepkinin artması üzerine Bumin, konuşmasını bitirdi. Konuşmaya müdahale eden vatandaşları heyet Başkanı Hakyemez uyardı.

Toplantıya katılanların sorularının cevaplandırılmasından sonra yemek ikramı yapıldı.

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.