AHLAK VİRÜSÜ AŞISI

Zeki ORDU
Her yıl “virüs” namıyla maruf bir illet dünyamızı ziyaret etmektedir. Sevilmeyen bu ziyaretçiye karşı bildiğimiz her türlü tıbbi tedbirleri almaya çalışıyoruz.
Ancak doğrularla yanlışlar birbirine karıştığı için ne yapacağımızı şaşırdığımız zamanlar da olmuyor değil.
Virüs denilen şey insan hayatını tehdit eden ciddi bir vaka. Her hastalık gibi ona karşı alınması gereken tedbirler var. Artık her bilgiye anında ulaşabiliniyor günümüzde. Bundan dolayı sadece bu işin uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar o an itibariyle yeterli kabul edilmelidir.
Bu gibi zamanlarda “bilgi kirliliği” alıp başını gitmekte. Bilen de bilmeyen de bazı açıklamalar yapmakta. İşin hazin tarafı bizim doğrulardan çok yanlışlara inanmış olmamızdır. Bazen kulaktan dolma ve uydurma tedbirler alır, bazen kara senaryolar üretir, bazen hiç umursamaz halde bulunuruz yani hiç normalimiz yoktur.
Cahillik yetmiyormuş gibi işin içine korku da girince artık ne yapacağımızı bilemez hale geliyoruz. Son zamanlarda “Virüs taraması için bakanlık tarafından görevlendirildik” diye evlere giren ve hane halkına maddi zarar veren kişiler insanların korkularından fayda sağlayan gayri ahlaki kimselerdir.
Bunun yanı sıra virüsü imha eden ilaçlara sahip olandan tutun da virüsü önlemenin en kolay yolu diye ahalinin bilgisizliğinden faydalanmak isteyen kişiler vardır.
En korkuncu da ülkenin tamamının karantina altına alınacak diye korku salıp insanları dayanıklı yiyecek maddelerinin kontrolsüz şekilde teminini sağlamışlar, çok kişi evlerine kuru gıdalar depo etmiştir.
Bakkallarda ve büyük ticaret merkezlerinde normalin dışında yiyecek maddeleri tükenmiş, ayrıca kolonya, veya dezenfektan adıyla bilinen kimyasallar tamamen tükenmiştir.
Bütün bunlar olurken bu malların fiyatları 3-5 katına çıkmış korkudan istifade edilerek fahiş fiyata satılmıştır.
Özellikle maskelerin fiyatları daha öncekilerin 5 katından fazlaya alıcı bulmuştur.
Siz ey satıcılar!
Sanırım bir ahlak virüsü ile karşı karşıyayız.
O maskeler birilerinin ahlaksızlığını bünyeye zararını önler mi sanıyorsunuz.
Size ahlak maskesi lazım.
Belki işe yarar.
Unutmayın aynı dünyada yaşıyoruz ve bu virüs solunum yoluyla geçiyor.
Kendinizin de maske arayacak duruma düşebileceğinizi unutmayın.
Dün ya bu. İki heceden meydana gelmiş.
Dün…ya…

Yorum Ekle