63. PANCAR KAMPANYASI BAŞLADI İLÇEMİZDE PANCAR YOK!

15 yıl öncesine  kadar ilçemizde üretici ile esnaf arasında alış-verişlerde geçerli olan “Pancar parasına, tütün parasına” ticaret modeli tarihe karıştı. Tütün üretimi gitgide düşerken, pancar üretimi dibe vurdu. Her yıl pancar sezonunda büyük canlılığın yaşandığı pancar kantarları bomboş. Çılkıdır kantarında haşhaş kabuğu  alımı yapılırken, Dörtyol kantarında in-cin top oynuyor.

Suluova Şeker Fabrikası’nda 63. dönem pancar alım kampanyası başladı.

1 Eylül 2016  Perşembe günü şeker fabrikası bahçesinde gerçekleştirilen kampanya açılış merasimine ilimiz Valisi Salih Işık, CHP, ilimiz milletvekili Mustafa Tuncer, Suluova Kaymakamı Hayati Taşdan, Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok, İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çittır, fabrikanın önceki yönetim kurulu başkanı Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu  Mahmut Demir, fabrika yetkilileri, çalışanlar ve çiftçiler ile davetliler katıldı.

Programda konuşan Suluova Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Uysal , Şeker Fabrikası Genel Müdürü Hasan Çapraz ve Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Hüseyin Fakı, fabrikanın çalışmaları ve yeni döneme ait bilgilendirmede bulundular.

Yeni sezonun kazasız ve bereketli geçmesi  dilekleri ile sözlerine başlayan Vale Işık; “Yeni sezonun fabrikamıza, yöneticilerimize, bölgemize, esnafımıza ve çiftçimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Bu fabrikayı memleketimize kazandıran demokrasi şehidimiz merhum Adnan Menderes ve 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum. Gazilerimize sağlık ve afiyetler diliyorum. Amasya Şeker Fabrikası bölgenin önemli bir ekonomik  değeridir İlimiz tarıma dayalı ekonomisi olan bir şehir. Tarım ve hayvancılığın ilimiz ekonomisindeki ağırlığı yüzde 21 civarında. Ürün bazında baktığınızda Amasya’nın bamyası, kirazı, misket elması ve diğer ürünleri göze çarpan ürünleri. Fakat şeker pancarına ayrıca bir parantez açmak gerekiyor. 12 üretim bölgesinde 6 bin 400 çiftçinin ürettiği yaklaşık 650-700 bin ton üretim söz konusu. Son derece muhteşem bir rakam. Bu güzel hizmete emek veren herkese teşekkür ediyor, yeni sezonun kazasız ve belasız geçmesini temenni ediyorum” dedi

Şeker pancarını teslim eden üreticilere hediyelerini veren Vali Işık, daha sonra duaları okunmasının ardından fabrikayı gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Yorum Ekle