YKS TOPLANTISINDA KADIN DERNEĞİNİN YENİDEN KURULMASI ÖN PLANA ÇIKTI

0

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliğince finansmanı sağlanan IPARD Programı kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “Yerel Kalkınma Stratejilerinin Hazırlanmasına Teknik Destek Projesi” çerçevesinde Amasya, Ankara, Çanakkale, Çorum, Denizli, Erzurum, Diyarbakır, Kastamonu, Manisa, Ordu, Samsun ve Şanlıurfa olmak üzere 12 ilde uygulanan Yerel Kalkınma Strateji planı çalışmaları hızlı bir şekilde sürüyor.
Proje ile LEADER yaklaşımı ile 12 ilde kurulmuş ve ilçemizde de faaliyet gösteren Taşova Yerel Eylem Grubu (YEG) Derneği Yerel Kalkınma Strateji (YKS) Planını, beşinci odak toplantısında bayanlara anlattı.
30 yılı aşkın süredir Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanan LEADER yaklaşımı, sorunların masa başında tespit ve çözümünden ziyade yerel aktörlerin kalkınma sürecine dahil edilmesini sağlayarak oluşturulan Yerel Kalkınma Stratejilerinin desteklemesi ile kırsal alanın sorunlarının çözümüne katkıda bulunacak.
12 Kasım 2018 Pazartesi günü saat 13.30’da başlayan toplantıya; Yeşilırmak mahallesi Muhtarı Gülnur Çakmak, Papatya Çiçekçilik sahibi kadın girişimci Fatma Köktepe, ilçe merkezi ve Mülkbükü köyünde ikamet eden bayanlar, Projede görev alan YKS hazırlama görevlileri, Saha ekibinden Güllü Çakmak, Ahmet Gündüz, Ali Mülayim katıldılar.

Taşova YEG Derneği YKS ekibi; ilçemizde kamu kurumları, Sivil toplum kuruluşları, özel sektör, Kırkharman köyü süt üreticileri odak toplantılarından sonra Taşova Esnaf ve Sanatkarlar Odası Proje ofisinde kadınlara YKS  Hazırlama ekibinden derneğin Başkan Yardımcısı Yusuf Yücel,  dernek Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Günaydın YEG derneğinin kuruluş amacı, LEADER ve Yerel Kalkınma Stratejisi IPARD Programı hakkında bilgi verdiler. Toplantımıza katılan ilçemiz kadınları, hazırlanan anket formlarını doldurduktan sonra, söz alarak görüş ve önerilerini dile getirdiler.

Toplantıda bir öne çıkan başlık da ilçemizde yeniden bir kadın derneğinin kurulması fikri oldu.

Yorum Ekle