ÜÇ VALİNİN KATILIMIYLA OKA TOPLANTISI BORABOY GÖLÜNDE YAPILDI

0
İlimiz Valisi Dr. Osman Varol, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı OKA ve Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği YHKB Eylül ayı toplantıları vesilesiyle ilimizde bulunan Samsun Valisi Osman Kaymak, Tokat Valisi Dr. Ömer Toraman ve heyetleri ile birlikte 25 Eylül 2018 Salı günü Boraboy Gölü ve Tabiat Parkı’nda gezi ve incelemelerde bulundu.
Toplantı sonrası Vali Varol, samsun Valisi Kaymak ve Tokat Valisi Toaman’a Boraboy gölünün tanıtımında bulundu.
Bir doğa harikası olan Boraboy Gölü, Taşova ilçe sınırları içinde yer alır. İl merkezine 63 km. ve Taşova ilçesine 15 km. mesafededir. Denizden 1.050 metre yükseklikte bir krater gölü olarak bilinmesine karşın, aslında küçük bir akarsuyun etraftan gelen yıkıntılarla tıkanması sonucu oluşmuş, doğal bir set gölüdür. Etrafı kayın, sarıçam, sedir, kestane ağaçları ile çevreli gölün rengi zümrüt yeşilidir. Güney kıyısı sarp ve diktir. Tabandan su kaynaması olan göl, ayrıca dereden gelen sularla da beslenmektedir. 80 metre genişlik ve 25 metre derinliğe sahip göl, doğu-batı yönünde uzanan bir vadide yer alır. Göl etrafında temiz hava ortamında yürüyüş yapılabilecek parkurları bulunduğu gibi piknik amaçlı kullanıma uygundur. Boraboy Gölü ve çevresi bakanlar kurulunca ‘Turizm Merkezi’ olarak ilan edilmiştir. Ormanlık alan içerisinde konaklamalar için bungalov tipi evler, kafeterya, kamp ve piknik alanları, doğa yürüyüş yolları bulunmaktadır.
Ulaşımın bir hayli kolay olduğu Boraboy’a ve Boraboy Gölüne belediye araçları her gün Taşova ile Boraboy arasında düzenli sefer yapmaktadır. Taşova’nın köye uzaklığı 18 kilometredir. Boraboy Köyü’ne Amasya’dan 63,45 kilometrelik bir yolculukla ulaşılmaktadır. Boraboy Köyü’nden gelip göl kenarından devam eden stabilize yol biraz ileride ikiye ayrılmaktadır. Sola giden yol Amasya’ya, sağ taraftan devam eden yol ise yukarılardaki Ağıllıbucak, Aşağıyayla ve Çamalanı yaylalarına kadar uzanır. Çiçek kokuları arasında, orman içinde ve yaylalarda günübirlik yürüyüşler yapılabilmektedir. Ormanın bittiği 1600 metrelerdeki Ağıllıbucak pınarının bulunduğu mevkiden bakıldığında, çevresini sarmalayan yoğun orman örtüsünden ayırt edilemeyecek biçimde yemyeşil bir cennet köşesidir göl. Yaşadığımız büyük kentler bizi dar odalara hapsettiğinden beri, suyun, ağacın, çiçeğin kokusu gelmez oldu burnumuza… Şehir yaşamından uzakta, Amasya’nın Boraboy Köyü’nde geçireceğiniz birkaç gün, içinizde tatlı bir serinlik duygusu bırakacaktır. Ormanların ortasındaki bu ‘saklı cennet’te gördüğünüz yemyeşil düşten uyanmak istemeyeceksiniz…

Yorum Ekle