Taşova’da İlkokullara İşitme  Taraması Yapıldı

0

Taşova Sağlık Müdürü Dr.Yeliz Üstün  ilçe genelinde bulunan ilkokul 1. sınıf öğrencilerine işitme taraması yaptıklarını söyledi.

Bizim bu uygulamayı şimdi yapıyor olmamızın nedeni çocukların herhangi bir nedenden dolayı işitme kayıplarını tespit etmektir diyen Üstün;

“Bu nedenle Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumu olarak, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda 1. sınıflara yönelik işitme taraması testi yaptık. İşitme taramasının amacı, işitmenin normal gelişimini engelleyecek risk etmenlerini saptamak ve işitmesi normal olmayan olguları erken dönemde tanımaktır. İşitme taraması ile, işitme kayıpları enfeksiyonlar, travmalar ve progresif işitme kaybı yapan genetik hastalıklara bağlı olarak doğum sonrası dönemde de ortaya çıkabilmektedir.Tarama programı ile çocuklarda bu hastalıkların erken tanısı konabilecek ve gerekli tedavi ve rehabilitasyonları yapılabilecektir.

Testte işitme kaybı şüphesi tespit edilen çocuklar Kulak Burun Boğaz Hastalıkları (KBB) uzmanına yönlendirilip mailleri bilgilendirilmektedir” dedi.

Yorum Ekle