Taşova’da Bal Fuarı Düzenlendi

0

İçişleri Bakanlığı, Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü desteklenen, Taşova Arıcılar ve Bal Üreticileri Derneği TABÜD ile Taşova Esnaf ve Sanatkârlar Odasının (TESOB) İşbirliği ile yürütülen ve Proje Koordinatörlüğünü Yusuf Yücel’in yaptığı “Taşova Balı Ulusal ve Uluslararası Pazarla Buluşuyor” projesi kapsamında Taşova Arıcılar ve Bal Üreticileri Derneği (TABÜD) tarafından 1. Bal Fuarı düzenlendi.

1-2 Kasım  2018 günleri düzenlenen ve saat 13.00’de başlayan Bal Fuarı etkinliğine; Kaymakam Okan Yenidünya, Belediye Başkanı Bayram Öztürk, Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu TKDK İl Koordinatörü Cengiz Dikici, TKDK Yerinde Kontrol Birimi Amiri Turgut Kazak, daire amirleri, bal üreticileri katıldılar. Fuarda ilçemiz ve çevresinden yirmi bal üreticisi stant açarken, en fazla beş üretici ile Boraboylu bal üreticisi stant açtı.

İlçe meydanında saygı duruşunda bulunulması ve istiklal marşının okunması ile başlayan fuarda konuşan TABÜD başkanı Yusuf Yücel; “Taşova Arıcılar ve Bal Üreticileri Derneği olarak yeni kurulmuş bir dernek olmamıza rağmen yaptığımız çalışmalar ile dar gelirli ailelerin sosyal sorumluluk projesi ve ilçemizin tanıtımı konusunda kendisine görev edinen bir dernektir. Amacımız bal üreticilerine daha nitelikli bal üretimi kazandırmaktır. Bu amaçla düzenlediğimiz Bal Ormanları projemiz Avrupa’da üçüncü olmuştur.Ayrıca dernek olarak hem ürettiğimiz balların hem de yöresel ürünlerimizin pazarlanabileceği Taşovapazarı.com alışveriş sitesini kurduk. Fuarını düzenlememizdeki amaç üreticilerin ürettikleri ürünü birinci elden tüketiciye satmak tüketiciyle buluşmasını sağlayarak emeğinin karşılığını aracı şirket sayısını azaltarak bizzat kendisinin yapmasını sağlamaktır. Organizasyonda emeği geçen Mustafa Haluk Kurt ve Hale Ertopçu Boztepe ve tüm katkıda bulunanlara teşekkür ediyorum.” dedi.

Düzenlenen bal fuarı sayesinde üreticilerin tecrübe kazanacağını belirten Kaymakam Okan Yenidünya; “İlçemizde ilk defa bal fuarı düzenlenmektedir. Amasya ve Taşova’da bal konusu biraz geç olmasına rağmen yöremizin kalkınmasında gelişmesinde önemli derecede katkı sağlayacaktır. Bal fuarı ilk defa düzenlenen fuar ileri zamanlarda kendini geliştirecek ve al üreticilerimizde kendilerini yenileyerek en güzel ballarımızı üretiriz diyerek emeği geçenlere teşekkür etti.

Türkiye önemli derecede bal üretimi yapılmaktadır diyen Belediye Başkanı Bayram Öztürk; “Taşova’da doğal yapı uygun olmasına rağmen üretim kültürünün az olduğu bilinmekteydi. Derneğimiz tarafından hem bal üretimine dikkat çekmek hem de daha fazla üretim yapmak için düzenlenen fuar çok önemli. Belediye olarak ilçe ekonomisine ülke ekonomisine katkı sağlayacak her türlü etkinliğe destek veriyoruz vermeye de devam edeceğiz” dedi.

Bal üreticilerine plaketlerin verilmesinden sonra stantlar gezildi.

Yorum Ekle