Taşova Gazetesi Tarih: 19 Ağustos 1971 Perşembe Sayı:22

0
Taşova Gazetesi başlığı

A. R. GÜNAYDIN
REHAVET İÇİNDE OLMAK

Bir millet neden diğer milletlerden geri kalır. Bunun bir çok sebepleri vardır: Uzun uzun saymaya lüzum yok. Yalnız tarihin bir milletler mücadelesi şeklinde geçtiğini biliyoruz. O halde bilmemiz gereken bir husus varsa; bir millet, ötekine kalkınsın da benim karşımda güçlü olsun diye yardım etmez. Devletler arasında varmış gibi gözüken yardımların arkasında daha çok yardım eden devletin menfaati vardır.
….

Kazamızın Müftüsü emekli oldu

1944 yılında kurulan ilçemizde fahri imamlıkla göreve başlayan, daha sonra sırasıyle aynı yerde vaizlik ve Müftülük görevlerine atanan Mehmet Ali Gültekin 1 Ağustos 1971 de kendi isteğiyle emekliye ayrılmıştır. Taşova din görevlileri aşağıdaki mesajı Gazetemize göndermişlerdir.

30 küsür sene ve hiç kimsenin şikâyetine maruz kalmadan, kasabamızda çalışan Sayın Hocamız Mehmet Ali Gültekin kendi isteğiyle emekli olmuştur.

Hocamızın. en taktire şâyân tarafı da ehl-i Kur’an oluşu ve Kur’an Öğreticiliği görevini senelerce fahriyyen yapışıdır. Birçok talebeler yetiştirmiş, İstanbul’da imamlık ve müezzinlik yapan birçok talebeleri vardır.

Halen kendisi 80 küsûr yaşında olarak, emekliye ayrılmıştır. Yeri doldurulamayacak Hocamıza, Allah’tan sıhhat ve afiyetler dileriz.

TAŞOVA Din Görevlileri

200 Kur’an Kursu öğretmeni için açılan kurs başladı
Konya

HALKIMIZLA Röportaj

2. Eylül 1971 den itibaren sizlere sunacağımız bu ilginç yazı serisini mutlaka okuyunuz.

2 Eylül 1971 den itibaren ilçemiz halkından değişik meslek mensupları ile yapılacak röportaj serisini sizlere sunacağız.

Bir şoförün, bir esnafın. bir seyyar satıcının, bir boyacının. bir çiftçinin. bir işçinin, hayattan neler beklediğini, ne gibi sorunları olduğunu, projelerini kendi ifadelerinden öğrenmek istemez misiniz?

Resimli olacak olan bu röportaj serimizi size A. Rıza Günaydın sunacaktır.

Mutlaka okuyunuz.

Taşova Gençlik Lâdik Esnaf Sporu gole doyurdu 7 — 0

Yer : Taşova

Saat: 15.30

Hakem ; Yaşar İşeri

Şükrü SOYAL

TAŞOVA GENÇLİK :

Şükrü Uğur (Bayar), Yılmaz, İmdat (Muzaffer), Şeref, Ahmet (Fatin), Hüseyin, Adnan, Osman, Mahir, Yüksel “K”

LADİK ESNAFSPOR :

Engin “Kemal” – Ösdan, Mustafa Nafiz, Mennan, K. Hüseyin – Dursun, Necati “K”, B. Hüseyin, Hayrettin, Mehmet.

Pazar günü Taşova’da oynanan maçta Taşova Gençlik, Ladik Esnaf Spor’u gole boğdu 7-0

Başlama vuruşu ile hücuma geçen Taşova Gençlik İlk golünü 8. dakika dolarken Yüksel’in şahane kafa vuruşu ile kazandı. Golden sonra iyice açılan Taşova gençlik 21. dakikada gene Yüksel’in ayağından bir gol kazandı ve durum 2 – 0 oldu. Bu golü Osman’ın bütün müdafaayı çalımladıktan sonra attığı gol izledi. Dak. 36. Birinci devre de bu skorla kapandı.

İkinci yarıya rüzgarı da arkasına alarak başlayan Taşova Gençlik, 52. ci dakikada Yükselin ayağından dördüncü gole, iki dakika sonra gene Yüksel’in kafasından 5. ci gole kavuştu. Bu golden sonra Esnaf Spor biraz canlanır gibi oldu ise de 64. dakikada Adnan’ın kornerden attığı gole bir şey yapamadılar. Maçın son golünü ise Mahir 75. dakikada firikikden ve kalecinin, bacağının arasından attı ve maç da bu skorla Taşova Gençliğin galibiyeti ile sona erdi. Taşova Gençlik bir de Şükrü’nün ayağından penaltı kaçırdı.

Taşova Gençliğin açık farklı galibiyeti kentimizde sevinç yaratmıştır.

Uluköy Gençlik 3 Yergozlu Gençlik 1

Turan Yüksel Uluköy’den bildiriyor.

Uluköy Sinan Paşa sahasında yapılan maçta Uluköy rakibi Yergozlu’yu 3-1 yenmiştir.

Oyuna Uluköyün vuruşuyla başlanmış, 25. dakikada Uluköy Hacı’nın ayağından ilk golünü kazanmıştır. 28. dakikada yine hacı takımının 2. gölünü de atmıştır.

2 – 0 Uluköy’ün galibiyetiyle kapanan l. devreden sonra İkinci devre oyun denk bir mücadele şeklinde geçmiştir. Yergozlu 65. dakikada Kasım vasıtasiyle şeref sayılarını kaydetmiş, bu gole 70. dakikada 3. golle cevap veren Uluköy sahadan 3- 1 galip ayrılmıştır. Oyun centilmence başlamış ve öylece de bitmiştir.

ÇALKAYA YOLU NEDEN YAPILMIYOR?

Doğuda olduğu gibi şimdi de bizim yollar ınkıtaa uğramaya başladı. İlçemizin bazı köylerinin yolları iyice harab oldu. Hatta bazı yollar hiç araba çıkmasına imkan olmaz hale geldi. Bunlardan Tekelüze üzerinden Çalkayaya gitmekte olan yol 1969 yılında devletin yardımıyla yapılmıştı. Fakat o gün bu gün derken yağan yağmurlar, gelen seller yolları iyice harab etmiş, vasıtaların köye gitmesi çok güç bir hale gelmiştir. Bu arada gelen seller köyün içerisindeki yolları da hayli harab etmiştir.

1969 yılında bin bir güçlükle yaptırılmış olan bu yollara üç senedir bakılmamıştır.

Tekrar bir sel gelecek olursa bu yollar traktör geçmesi bile imkânsız bir vaziyete gelecek, köy halkı müşkül bir vaziyette kalacaktır.

Umarız ki ilgililer gerekli tedbirleri alırlar ve köy halkını bu müşkil durumdan kurtarsınlar.

Çalkaya’lıları ve ilgilileri uyarırız.

Vezirköprü Spor geliyor

Eylül başında başlayacak Amasya liglerine katılacak olan Taşova Gençlik Spor Kulübü hazırlık maçlarına devam etmektedir. Bu cümleden olmak üzere önümüzdeki 22-8-1971 pazar günü Taşova sahasında Vezirköprü Sporla bir karşılaşma yapacaktır.

Bir ay evvel yapılan ve 9-1 mağlubiyetimizle sonuçlanan maçın rövanşı teşkil edecek müsabaka çok çetin geçeceğe benzemektedir. Taşova Gençlik idareci ve futbolcularının ifadelerine göre rövanşı alacaklarını söylemektedirler.

……..

Yorum Ekle