Taşova Gazetesi Tarih: 13 Ocak 1972 Perşembe Sayı:43

0
Taşova Gazetesi başlığı

İçindekiler

Lisemizin Noksanları

Milletlerin kalkınmasında baş amillerden birincisi “Eğitim”dir. Eğitime önem veren milletler kalkınma işini kısa zamanda ve muhakkak başarıya ulaştırmışlardır.

İlçemiz, “Eğitim” yönünden diğer birçok ilçelere göre çok daha ileri durumdadır. 59 köyünden 57 sinde, ilkokul bulunmakta. 4 kasabasında ise Alpaslan (Zuday), Uluköy (Sonusa), Esençay (Bidevi) ve Tekke’de ortaokulu bulunmaktadır. İlçe merkezi ise 1970 yılında Liseye kavuşmuştur.

Şubat dinlenme tatilinden sonra yeni binasında öğretime devam edecek olan Lisemiz, bu durumuyla ancak “Lisemiz var”‘ demekten başka, hiç bir şey veremeyecek haldedir. Şahane bir kafes, fakat İçinde kuş yok misalidir bu.

Liseler ancak üniversite ve diğer yüksek okullara aday öğrenci yetiştirmek vazifesini yaparlar. Araçsız, gereçsiz, laboratuarşız bir okulun yetiştirdiği öğrencilerin, yüksek okullarda okuma şansını bırakalım, bu okullara girme şansına bile sahip olamayacakları şüphesizdir.

Hiç bir milletin fertleri her şeylerinin yapılmasını hükumetlerden beklemez. Kalkınmış pek çok milletlerin çocukları bile böyle konforlu binalarda eğitim görmüyorlardır. Bütün konfora haiz yeni Lise binamızı bize Devlet baba vermiştir, bazı noksanlarını da bizim yerine getirmemiz icap eder.

—Dev. SAYFA 4. DE)

(Baş. SAYFA ı. DE)

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Şubatta yeni binaya nakledecek Lisenin, Kimya, Biyoloji ve Fizik laboratuarları yoktur. Halbuki bu dersler, asrın en geçerli bilgilerini kazandıran kollardır. Bu derslerin nazarî olarak okutulması hiç bir şey ifade etmez. Çocuklarımızın ameli ders görebilmesi için bu laboratuarların bir an önce kurulması icap eder.

Lise güzelleştirme ve öğrencilerini koruma derneği bu yolda olumlu çalışmalar yapma kararı almıştır. Bizler Taşovalı olarak, öğrenci velisi olarak bu en mühim davada derneğe yardımcı olalım. Yapacağımız teberrular hiç kimseye değil kendimizedir. Yaptığımız fuzuli tüketimleri kısarak; milletimizin yarınını meydana getirecek çocuklarımızı sağlam şekilde yetiştirecek tedbirleri almaktan geri kalmayalım.

(TAŞOVA)

Gece Girdiği Mağazada Yakalandı

6-1-1972 günü 05.10 sularında Kızgüldüren köyü halkından Hüseyin Önder, anahtar uydurarak Ali Şenel’e ait kantariye dükkanına girmiş bulunan 365,00 TL. nı çalmak isterken emniyet görevlileri tarafından yakalanmıştır.

Sanık, hakkında düzenlenen evrakla birlikte adalete teslim edilmiş tahkikata başlanmıştır.

Diğer taraftan aynı gün, ilçemiz özel idare arazi ve bina vergisi tahsildarı Osman Torun (48) Erbaa Haç pazar köyü halkından Hüsamettin Yılmaz’ın kendisine hakaret edip elinde bulunan tahsildar çantasını kapıp kaçmak istediğini iddia etmesi üzerine, sanık yakalanmış ve hakkında derlenen tahkikat evrakı ile birlikte adalete tevdi edilmiştir.

Alpaslan Ortaokulunda Tiyatro Çalışmaları

Alpaslan Ortaokulu, “OĞUZ-ATA” isimli 5 perdelik dram tiyatro oyununu sahneye koymak için yoğun bir çalışma yapmaktadır.

Edebiyat Grb. Öğretmeni ve Şair Zeki Alan’ın yönettiği “OĞUZ-ATA” Öğrenciler tarafından provalarda başarıyla oynanmaktadır.

Yıkın bir zamanda halka sunulacak olan bu güçlü oyun “OĞUZ-ATA”nın Taşova’da da oynanması temennimizdir.

DUYURU

Taşova Lisesini Güzelleştirme ve Öğrencilerini Koruma Derneği tüzüğünün 7. maddesi (8). bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir:

“Yönetim kurulu 5 kişiden meydana gelir.”

ÖZÜR

42. sayılı gazetemizdeki Dank sütununda birinci paragrafın sonunu “siyasiler arasındaki atışmalar kan davası haline getirilmemelidir” şeklinde düzeltir, özür dileriz.

İlçemiz Talebe Yurduna Yatırımlar
..

İlçemiz Hükümet Doktoru Geldi.

Memnuniyetle öğrendiğimize göre, uzun zamandan beri açık bulunan İlçemiz Hükümet Tabibliğine Dr. Ragıp DEMİR atanmıştır.

60 bin nüfuslu İlçemizin 1 doktoru bulunması nedeniyle doktor sıkıntısı çeken halkımız böylece ikinci bir doktora kavuşmuştur.

Sayın Demir’in Ali Sayın’ın yeni binasında açmış olduğu mesai saatleri dışındâ hasta kabul etmektedir.

Hoş geldiniz der başarılı olmasını dileriz.

Lise Sınıflar Arası Maçında 4. B – 1  5. Ed. 1

26-12-1971 cumartesi gününden beri devam eden lise sınıflar arası maçlarda 4- B sınıfı kuvvetli rakibi 5 Ed. futbol takımını 8-1-1972 cuma günü 3-1 mağlup ederek, ortaokul karmasıyla finali oynamaya hak kazanmıştır.

(Devamını alttaki pdf sinden okuyabilirsiniz)

Kongre İlanı

Alpaslan Kalkınma Kooperatifinin 23.1.1972 pazar günü saat 10.00 da Lâtif Sancı kahvehanesinde yıllık genel kurul toplantısı yapılacaktır. Ekseriyet temin edilmediği takdirde aynı yerde 6.2.1972 pazar günü saat 10.00 yapılacaktır. Bütün üyelere duyurulur.

Alpaslan Kooperatifi Bşk.
Muttalip Öztürk

Yorum Ekle