Taşova-Ayvacık yolu için Hapanboğazı’nda buluşuyoruz

0

13 yıldır bitirilemeyen Taşova-Alpaslan-Ayvacık ilçesi devlet karayolu için 28 Ekim 2017 Cumartesi günü bir toplantı yapıldı.

Taşova Orman Köylüleri Sosyal Yardımlaşma Derneği TOKSOY lokalinde yapılan toplantıya; İstanbul’da faaliyet gösteren Samsun Amasya Kültür ve Yardımlaşma Derneği SAMASDER Başkanı Burhan Erginer, Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Oğuztav, Ayvacık-Taşova karayolu Platformu Sözcüsü İbrahim Sağlam, TOKSOY Başkanı Kazım Özdemir ve yönetim kurulu ile yol güzergahındaki köylerin muhtarları ve vatandaşlar katıldılar. Toplantıya Yeşiltepe köyünde son üç dönem muhtarlık yapan Hüseyin Altuntaş, İsa Taşova ve Tuncer Yurttav’ın birlikte katılmaları dikkat çekti.

Heyet; daha sonra Alpaslan köyü sınırlarında başlayan yol inşaatında incelemeler yaptı. Karsavul köyü eski ilkokulu bahçesinde toplanan heyet burada basın açıklaması yaptı. SAMASDER Başkanı Erginer, “Bu yol 1970’li yıllardan beri yöre halkının bir umudu. Yolun tamamlanması halinde  hem bu bölgedeki köyler, hem de Taşova ve Ayvacık’ın kaderi değişecek. 13 yıl oldu ama bir türlü Karsavul’un ötesine geçemedi. Ayvacık tarafında ise Hapanboğazını bir türlü aşamadı. 18 Kasım 2017 Cumartesi günü  Hapanboğazı’da Taşova Ayvacık ve yöre halkının katılımı ile bir toplantı yapacağız. Herkesi davet ediyoruz, Sonrasında Ankara’da Samsun, Tokat ve Amasya milletvekillerini ziyaret edeceğiz.” dedi.

TOKSOY Başkanı Özdemir; “Yol medeniyettir. Bu yol bitirildiğinde buralarda akaryakıt istasyonları, lokantalar, tesisler açılacak. Hasan Uğurlu barajının eşsiz güzellikleri ortaya çıkacak. Çermikteki deri hastalıklarına şifa olan Roma dönemindeki hamam işler hale gelecek. Hem Taşova köylüsü hem Ayvacıklılar dolayısı ile ülkemiz kazanacak. Uluslararası havaalanı olan Çarşamba hava limanına erişimimiz kolaylaşacak. Sebze ve meyve ambarı olan Alpaslan ile Karadeniz’deki şehirlerin ve ilçelerin buluşması sağlanacak.” şeklinde konuştu.

Ayvacık-Taşova karayolu Platformu sözcüsü İbrahim Sağlam konu ile ilgili  görüşlerini; “Yol bizim çocukluk yıllarımızdan beri hayallerimizi süslüyor. Ayvacık, Hasan Uğurlu ve Suat Uğurlu  barajı kenarında İsviçre’yi andıran bir ilçe, Taşova bize göre daha büyük ama kabuğunu kıramıyan güzel bir ilçe ama bu iki güzel ilçe çıkmaz sokak gibi. Bu yol biterse kazan-kazan olacak. İki ilçenin kaderi bu yolla önemli oranda değişecek. Bizim Eynel köprümüz Taşova’nın Boraboy gölü daha fazla ziyaret edilecek. Hep birlikte kazanacağız.” diyerek ifade etti.

Yol inşatının başladığı 2006 yılında Karsavul muhtarı olan Sinan Yılmaz, süreç ile ilgili bilgiler verdi. Söz alan Alpaslan muhtarı Mehmet Celep, Yeşiltepe muhtarı Hüseyin  Altuntaş, Karsavul köyü muhtarı Ayhan Üstün, Gökpınar köyü muhtarı Metin Şahin konuşmalarında yolun çok önemli olduğunu vurgulayarak yetkililerden karayolunun bir an önce bitirilmesini talep ettiler.

Yorum Ekle