TARIM ARZİLERİNE YAPILACAK OLAN HES’LERE KARŞIYIZ.

0

   Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZB)Genel Başkanı Şemsi Bayraktar;

       “Tarım arazisine yapılması düşünülen,2500 çiftçimizi mağdur edecek olan ve 46 bin dekar araziyi susuz bırakacak olan  HES projelenirine karşıyız” dedi.

          Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZB)Genel Başkanı Şemsi Bayraktar , Taşova-Erbaa Ziraat Odalarının Umutlu HES projesine karşı  verdiği mücadeleyi  yerinde incelemek üzere 23 Mayıs 2013 Perşembe günü Taşova’ya geldi. Saat 10. Da Torunlar Petro tesislerinde  karşılan Genel Başkan Bayraktar,Erbaa Çalkara Köyü ‘ne düzenlenen programda “ Biz Ziraat Odaları Birliğ, (TZOB) olarak  Hes’lere karşı değil,tarım arazilerine yapılacak olan HES’lere karşıyız ”dedi.

        Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar yaptığı konuşmada ;  Tarım sektörünün stratejik önemine vurgu yaparak ,Enerji üretiminin öneminin farkında olduklarını ancak, onun kadar önemli tarım alanlarının da korunması gerektiğini belirtti.Bayraktar,”Umutlu HES projesi ile 2500 çiftçimiz mağdur olacak ve 46 bin dekar arazi susuz kalacak bunu kabullenmek mümkün değil  verdiğiniz mücadeleyi sonuna kadar destekliyoruz “dedi.  

      Genel Başkan Şemsi Bayraktar ,”Kaybedilen toprağın bir daha yerini koyma ihtimallin olmadığını belirterek,Taşova-Erbaa,Umutlu HES projesinin yöre insanda haklı olarak endişe yaratıyor .bunu yazılan pankartlardan  da anlıyoruz” dedi. Program çerçevesinde Umutlu HES projesinin yapılacağı tarım arazisini gezen  Bayraktar Umutlu Köyü halkının endişelerini dinledi..”Akarsu yatağına bırakılacak olan  ”Can suyu” nun yersi kalacağını yerinde gördük.Sonuç olarak Erbaa ve Taşova ilçelerinde yaşayan çiftçilerimizi ve yöre insanını daha yakından ilgilendiren Umutlu  HES projesinin uygulanmasıyla sulanan yaklaşık 46 bin dekar ovada verim önemli ölçüde etkilenecek, kontrolsüz ve geri dönüşümü olmayan zararlar oluşacaktır. Su hizmetlerinde çiftçileri arasında suyun bölüşümün de sorunların yaşanılması kaçınılmaz olacaktır” dedi.

     Taşova ve Erbaa  çiftçilerinin mağduriyetini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve yetkililerle ileteceğini ifade eden Bayraktar  HES’lerle ilgili olara yargı sürecinin devam ettiğini söyledi.

     Erbaa Ziraat Odası’nı ziyaret eden Genel Başkan  Şemsi Bayraktar ,Ziraat Odası Başkanı Arif Yılmaz Köksal’dan bilgi aldı,çiftçi sorunlarını dinledi.Niksar Ziraat Odası Başkanı Rahmi Yeteroğlu’ndan bilgi alan Bayraktar ,Ziraat Odasının toplantısına katıldı.Burada çiftçilerin sorunlarını dinledi.Ziraat Odaları Birliği olarak hazırlanan yeni gelişmeleri dile getirdi.Daha sonra Merzifon Ziraat Odasını ziyaret etti. Başkan İsmail Çelik’ten bilgi aldı çiftçilerin hazır bulunduğu toplantıya katıldı.Çitçilerin  sorularını cevaplayan Genel Başkan Şemsi Bayraktar sabahın  saat 10.00 başlayan ziyaretlerini  akşam saat 20.00 ye kadar sürürdü.

    23 Mayıs 2013 Perşembe günü “Umutlu HES “projesi uygulanması ile meydana gelecek sorunları yerinde görmek ve incelemek için davetli olarak gelen Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB)  Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ın katıldığı  programa ;TZOP Yönetim Kurulu Üyesi, bölge sorumlusu Bekir Şinasi Özdemir ,Erbaa Belediye Başkanı Ahmet Yenihan,Amasya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Baş ve ilçe başkanları  muhtarlar ve HES mağdurları katıldı.

DSCF8118 DSCF8125 DSCF8126 DSCF8127 DSCF8128 DSCF8132 DSCF8136 DSCF8137 DSCF8145 DSCF8164 DSCF8172 DSCF8175 DSCF8178 DSCF8181 DSCF8183 DSCF8205 DSCF8207 DSCF8228 DSCF8238 DSCF8239 DSCF8243

 

Yorum Ekle