TABÜD ‘den ÜYELERİNE SEMİNER

0

Taşova Arıcılar ve Bal Üreticileri Derneğince Avrupa Birliği ve ALTER  Projesi çerçevesince ilçemiz ve çevre köylerde Bal ormanları sahası oluşturulması konusunda bir toplantı yapıldı.

27 Haziran 2018 Çarşamba günü saat 21.00’de Saray kafede Taşova Arıcılar ve Bal Üreticileri Derneği (TABÜD), ortak kuruluş olarak Taşova Orman Köylüleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından “Amasya İli Taşova İlçesi Orman Köylerindeki Ağaç Türlerinin ve Bal Ormanlarının Kurulmasına Yönelik Boş Alanların ve Uygun Ağaç Türlerinin Tespit Edilmesi” projesi konusunda bir seminer verildi

Toplantıya; TABÜD Başkanı Yusuf Yücel, Proje yüklenici firması sahibi M. Sami Bilgin, İl Genel Meclisi üyesi Gönül Hayati Özkan, Proje Koordinatörü Kasım Yücel, Dernek yönetim kurulu üyeleri ve üyeler katıldılar.

Dernek Başkanı Yusuf Yücel’in proje süreci ile ilgili açış konuşmasından sonra söz alan Orman Yüksek Mühendisi M. Sami Bilgin slayt gösteri eşliğinde bir seminer verdi. Ülkemiz ve bölgemizdeki arı ve bal üretimi hakkında bir sunum yapan Bilgin; “Çin ve Amerika’dan sonra bal üretiminde dünyada üçüncüyüz. Bu iki ülke kovan başına 35-43 kilogram bal alabilirken, ülkemizde ortalama kovan başına 16 kilogram bal alabiliyoruz. Bu oranı artırmak için çalışmalar sürüyor. Bilinçli bir arıcılık sistemi ile bu yüksek oranı yakalamamız gerekiyor. Çünkü ülkemiz diğer ülkelere göre çok avantajlı bir konuma sahiptir. Ülkemizde bal ormanlarının artması ile önemli bir ekonomik girdi sağlanacaktır.” dedi.

Yorum Ekle