Buradasınız: Anasayfa / Taşova / ŞİFALI TERMAL SU İLGİ BEKLİYOR

ŞİFALI TERMAL SU İLGİ BEKLİYOR

ilçemiz  Karsavul köyü Zana  mezrasında   gün ışığına çıkarılan 2000 yıllık termal su  ilgi bekliyor.

il Genel Meclisi üyesi Gönül Hayati Özkan”ın yoğun ilgi göstermesi sonucu  Taşova ilçesi Zana  mezrasında bulunan termal su  yolu  resmi mercilerin çalışmaları sonucu açıldı .2000 yıllık Roma döneminden kalma termal suyun tüm cilt hastalıklarına iyi geldiği belirtiliyor.

Tarihi kaplıca Kültür ve Turizm   Bakanlığının gerçekleştirdiği kazı çalışmaları neticesi  termal kaplıcanın tarihi dokusu da ortaya çıkarılmış olup, yerin 14  kilometre derinliklerinden çıkan termal suyun  benzerinin dünyada çok az sayıda bulunduğu belirtiliyor.

Yöre halkı cilt hastalıklarına iyi geldiği belirtilen termal suyun uzun yıllar uyuz olan küçük  baş hayvanların  termal kaplıcanın şifalı  sularında yıkanarak  hayvanların uyuz hastalığından şifa buldukları söyleniyor.

Tarihi Termal kaplıcayı yerinde görmek  üzere Alpaslan kasabası Belediye Başkanı Durmuş Özer ile birlikte Termal kaplıcanın  bulunduğu Zana mezrasına giderek şifalı suyu yerinde gözlemledik .Yumuşak özelliği olan suyun bulunduğu termal  kaplıcanın iç kısmı kükürt  kokusunun hakim olduğunu gördük. Yer olarak uçsuz bucaksız Ormanlık bölge içerisinde oluşan dere yatağında  şifalı suyun bölge halkı cilt hastalıklarına iyi geldiği biliniyor.

Dünyada az bulunabilecek cinsten olan termal suyun bir an önce gerekli çalışmalar yapılarak hizmete sunulması bekleniyor.

Haber : Sezgin Ünsal

Bu haber şimdiye kadar toplam 2022 kez okundu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>