REFERANDUMDA İTİRAZLI HÜKÜMLER

0

                        REFERANDUMDA İTİRAZLI HÜKÜMLER


 


 


                                                                                                                 Ömer CELEP


                                                                                                                 2 Eylül 2010


 


            Bilindiği gibi referandumun itiraz edilen iki maddesi var. Anayasa mahkemesi ve HSYK ile ilgili maddeler. Bunların dışında kalan maddelerin hiçbirine hiç kimse itiraz etmiyor ve herkes değişmesinden yana. Eğer hükümet, referanduma bu değişiklikleri madde madde getirseydi acaba muhalefet bu iki madde dışında kalan maddelere  “EVET” diyecek miydi acaba? Bunu bilemiyoruz ama muhalefet böyle istiyor.


            Biraz da tersinden okuyalım. Değişiklik maddeleri mecliste görüşülürken muhalefet meclise girip, bu iki maddenin dışındaki maddeleri gerekli çoğunlukla kabul etse idi bu maddeler referanduma gitmeden kabul edilirdi. Yine muhalefet, malum iki maddeyi kabul etmezdi ve sadece bu itirazlı maddeler referanduma giderdi ve dolaysıyla hükümet darbeyi mecliste yemiş olurdu. Şu anda da sadece itirazlı iki madde oylanırdı. Kabul veya reddedilirdi.


            Ama muhalefet bu kısa ve pratik yolu denemeyip, kendi yapmadığını millete yaptırma yolunu seçti. Sonra da referandumu seçim veya AK PARTİ için güvenoyu havasına soktu.  Peki ey muhalefet, bu referandumdan ya “EVET” çıkarsa sonuç ne olur?


            “EVET” çıkması halinde sonucu kestirmek veya tahmin etmek için kahin olmaya gerek yok. Bazı liderler konumlarını gözden geçirmek zorunda kalırlar herhalde.


            Ama bir şartla; referandum sonuçlarını nasıl okumalarına da bağlı. Örneğin eğer yüzde kırk “HAYIR” çıkarsa muhalif kampanyacılar bu yüzde kırkı üleşecekler. CHP, yüzde otuzu benim, MHP; yüzde yirmisi benim, Komünist Partisi, yüzde ikisi benim, İşçi Partisi; yüzde dördü benim, BDP; yüzde yedisi benim. Yüzde kırkın üleşiminden bir bakacaksınız ki; yüzde atmış bir nema çıkacak ve herkes yerinde kalacak gibi…


            Eğer sonuçtan “HAYIR” çok çıkar ve “EVET” yüzde kırk olursa AK PARTİ nin diyecekleri de belli. Ben tek başıma bu kadar oy aldım işte “Türkiye genelindeki bu oylar benim oyum” diyecek ve netice bu açıdan da değişmeyecek.


            Netice şu ki; bu referandumun sonucu ne olursa olsun galibi AK PARTİ dir. Sonuçta kafasını iki eli arasına alıp “Ben nerde yanlış yaptım”ın hesabını muhtemelen muhalefet yapacaktır. Meclise girip yargı ile ilgili olmayan bütün maddeleri mecliste kabul edip halkoyuna sunmasaydık, belki de AK PARTİ bu iki maddeyi halkoyuna götüremezdi diyecektir herhalde. “Eyvah! Yine bunlar kazandı peki şimdi ne olacak?” diyecektir herhalde. “Miting meydanlarında söylediğim içi boş lafları kullanmasaydım, intikam ve kin kokan söylemlerde bulunmasaydım keşke” diyecektir herhalde. Yerinde kalabilmek için yeni bir hesap peşine sanırız yine muhalefet düşecektir. Yastığa başını değil de ayağını muhalefet koyacaktır. Öyle ya; “Akılsız başın cezasını ayaklar çeker” onları (ayakları) rahat ettirmek gerek.  


               

Yorum Ekle