Polisten Kış Lastiği Uyarısı

0

 

Taşova Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amiri İsmet Bolat,Kış Lastiği kullanma zorunluluğu 1 Aralık 2017’de başladığını söyledi.

Yolcu ve eşya taşımacılığında kullanılan tüm ticari araçlara kış lastiği kullanma zorunluluğu getirildiği hatırlatan Bolat

“Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın 01 Nisan 2017 Tarihli “Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu İle İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ”in Kış Lastiği Zorunluluğu başlıklı 5/1 maddesi uyarınca; “ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur.

İlçe sınırlarımız içinde seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile karayolu taşıma yönetmeliği uyarınca “A” türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerde (ticari araçlar) 1 Aralık 2017 ile 1 Nisan 2018 tarihleri arasında kış lastiği kullanılması zorunlu hale getirilmiştir.
Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini korumak adına kış lastiği kullanımı denetimlerine ağırlık verilecektir. Kış lastiği kullanılması zorunlu olmasına rağmen kullanılmadığı tespit edilen araçların sürücülerine Karayolları Trafik Kanununun 65/A maddesi uyarınca araç sahibine 625.00 lira idari para cezası uygulanacak.Bu araçların en yakın yerleşim birimlerine kadar gitmesine müsaade edilecektir” dedi.

Yorum Ekle