OSMAN BOLULU NUN SELAMI VAR

0

 


Okuma Sevgisi’ne değinirken, geçen yıl Taşova Lisesi’nde gerçekleştirdiğimiz iki güzel etkinliği anımsatmak istedim.


Kütüphanecilik Kulübü’nü nasıl yürüteceğimi düşünürken, yazarşair ile okuyucuyu karşı karşıya getirmek acaba nasıl olur? Sorusu kafama takıldı. Öğrencilerimle görüşüp, bir proje hazırladık. Taşova’da yetişmiş olan yazar, şair, sanatçı, sanayici v.b kişilerin listesini yaptık. Adreslerine ulaşmaya çalıştık. Gençlik Haftası’nda bizimle olup olamayacaklarını sorduk. Özkan Ağış teşekkür ederek, gelemeyeceğini söyledi. Osman Bolulu öğretmenimiz sevinçle karşıladı. Sonuç olarak 16 Mayıs 2007 tarihinde öğretmenimizi Amasya’dan Taşova Öğretmenevi’ne getirdim. Orada, ortaokulda okuttuğu, çoğu öğretmenlikten emekli, memur olmayanların da işlerinde başarılı birer usta oldukları öğrencileri ile muhabbet etti. O günü unutamam. Öğleden sonra parkta oturduk. Belediye’den anons yapıldığı için gelenler çok oldu. Öğretmenimiz sevinerek o akşam köyüne gitti.


9 Ekim 2008 Perşembe akşamı Yeni Taşova Gazetesi’nden Osman Bolulu öğretmenimizi aradık. Ali Rıza Günaydın Bolulu’nun ortaokuldan öğrencisi… Eğer bir aksilik olmazsa, öğretmenimiz bu cumhuriyet bayramını bizimle birlikte kutlayacak. Öğrenci, eş, dost ile yeniden görüşecek. Eğer bir aksilik olursa 10 Kasım’ı içine alan haftada buluşacağız. Sanırım önümüzdeki hafta bir tarih kesinleştirebiliriz. Bu buluşma önerisi Ali Rıza Günaydın’dan gelmiştir. Kendisine teşekkür ediyorum.


İkinci etkinliğe gelince… Aslında bu etkinlik yukarıda anlattığımdan önce gerçekleşti. Şimdi o günün haberini Yeni Taşova Gazetesi’nden yeniden okuyalım:


Taşova Lisesi Kütüphanecilik Kulübü etkinlikleri çerçevesinde Edebiyat Öğretmeni Ramazan Turgut’un daveti üzerine Adana’da çıkartılan “Ardıç Kuşu” Dergisinin sahibi şair Burhan Mendi katkılarıyla 14 Mayıs 2007 Pazartesi günü “Çağdaş Türk Edebiyatı ve Türkçenin  korunması”konulu   etkinlik düzenlendi.


Saat 10.00’da başlayan etkinlikler idareci ve öğretmenlerle tanışma ve okulla ilgili bilgilerin verilmesi ile başladı. Okul Kütüphanesinde Gençlik Haftası ve Gençlik Kitapları sergisi gezildi. Öğrencilerin soruları ile süren   etkinlik,  isteyen öğrenci ve öğretmenlerin şiir okuması ile sürdü. Saat 12.00’de Öğretmenevinde konuk Şair Burhan Mendi ile yemek yenildi. Öğleden sonra Taşova Lisesinde söyleşi şeklinde devam eden programda Şair Burhan Mendi Şiir kitaplarını imzaladı.


Burhan Mendi aylık olarak çıkan “Ardıçkuşu” dergisinin adının öyküsünü anlattı. Çevreye hiçbir zarar vermeyen, doğadan aldığını yine doğaya veren Ardıçkuşu’nu örnek aldıklarını, Temmuz 2007 de 100. sayısını çıkaracaklarını, Taşova’daki etkinliğin umut verici olduğunu söyledi.


15.30’da çarşı içinde   kısa   bir  gezi yapan şair Burhan Mendi İlçe Kütüphanesi ve YİBO ve Özkan Ağış İlköğretim Okulunu ziyaret ettikten sonra Gazetemize uğrayarak çalışanlarımıza başarılar diledi.


    *                      *                      *


Burhan Mendi öğretmenimiz ağır bir hastalıkla pençeleşiyor. Umarım tez zamanda iyileşir. Onu çok özledim. “ARDUÇ KUŞU” Dergisi çalışmalarını sürdürecek. Yavru Arduç Kuşları Anadolu’da kanat çırpacak.


    *                      *                      *


“Dünyayı yöneten kalem, mürekkep ve kağıttır.”


                                   WHOLMES


“Siz vatan için, milleti için, namusu için canını ortaya koyan böyle insanları bu kadar mı tanıyorsunuz?


Eğer siz onları tanımazsanız; geleceğimizi göremezsiniz, hedeflerimizi bilemezsiniz.”


                                   M. Kemal ATATÜRK


Hoş ve Esen kalınız.

Yorum Ekle